Internetová debata o straně a o Mašínech

PRAHA- Ve včerejší diskusi na webových stránkách KSČM senátor Vlastimil Balín (KSČM) mj. prezentoval některé svoje názory k otázkám týkajícím se vnitřního života strany. Na dotaz čtenáře, jakým směrem by se strana měla ubírat do budoucna, Balín odpověděl, že již delší dobu doporučuje změny nejen v organizační struktuře, ale i ve využívání aktivnějších forem a metod práce.
Internetová debata se samozřejmě nevyhnula ani slaboduchým útokům na KSČM. »Komunismus je zkáza světa… Tato strana by měla vymizet z naší země,« tvrdil jeden z diskutujících. Poté, co ho Balín nejdříve vyvedl z omylu, protože komunismus jako další vyšší fáze společenskoekonomické formace nebyl v žádné zemi, odpověděl i na zbožné přání pisatele: »Ani poslední váš povzdech, že by KSČM měla vymizet z naší země, se vám asi nesplní. Je to možné jedině z vlastní iniciativy této strany… ale zatím jediné, co vám mohu poradit, je – naučte se večer usínat s pocitem, že KSČM je tu a ráno vstávejte s vědomím, že KSČM je tu stále,« uvedl Balín.
Na otázku účastnice diskuse věnovanou možnosti vyznamenání bratří Mašínů (»Obyčejní vrazi by se vyznamenávat neměli…« napsala mj.) reagoval Balín tím, že páni senátoři Mejstřík, Štětina, ale i další spoléhají a věří, že se jim to jednou povede. Potvrdil, že i letos byli Mašínové na státní vyznamenání navrženi. »Samozřejmě jsem tuto nehoráznost a snahu vyznamenávat vrahy nepodpořil a hlasoval proti. Bylo nás však málo, senátoři za ODS vraceli svým kolegům ‘odměnu’ za jiné jejich služby…«.
V rámci jedné z odpovědí Balín na adresu moravskoslezských členů KSČM uvedl, že ublížili Karlu Klimšovi, když ho navrhli a prosadili do funkce místopředsedy strany, »na niž«, jak Balín uvedl, »neměl a nemá«. Tato Balínova poznámka, které se pochopitelně ihned chytila ČTK (nic jiného ji nezajímalo), je podle této agentury signálem, že se bývalý první místopředseda, jehož právě Klimša střídal, chystá pokusit o návrat do vedení strany.
Celou diskusi sestávající z 12 otázek a odpovědí najdete na www.kscm.cz.