Zbavení imunity senátora, šéfa KDU-ČSL, vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka doporučil včera po více než dvouhodinovém jednání senátní mandátový a imunitní výbor.
Mezitím co výbor rozhodoval, se v kuolárech objevila informace, že bývalá Čunkova sekretářka Marcela Urbanová má údajně nahrávky, které ministra z korupce usvědčují.
Sám Čunek vyjádřil přání, aby k vydání došlo. Na verdikt výboru však nevyčkal, protože ho k sobě nečekaně povolal premiér Mirek Topolánek v souvislosti s rezignací ministryně kultury Heleny Třeštíkové. Zda bude Čunek vydán k trestnímu stíhání, rozhodne zřejmě 7. nebo 8. února Senát na své plenární schůzi.
Pro vydání bylo sedm z 12 členů výboru. „Nebylo to jednomyslné, ale většinové rozhodnutí. Proti byli čtyři, jeden kolega se z jednání omluvil,“ poznamenal šéf výboru Jiří Pospíšil (ODS).
Čunek podle předsedy výboru na otázky odpovídal více než hodinu. Na dotaz, zda z dokumentů vyplývá, že by se Čunek mohl dopustit trestného činu, Pospíšil prohlásil: „Bez komentáře.“ Sám však hlasoval pro vydání, neboť podle něj případ nesouvisí s výkonem mandátu senátora.
Filipiová: není to politická kauza
Policie zkoumá, kde vzal Čunek 497 tisíc korun, které si 14. února 2002, kdy byl starostou Vsetína, uložil do banky. Předtím si realitní firma H&B Real vyzvedla 499 tisíc korun. Čunek se jako starosta v té době setkal se zástupci zmíněné firmy, která podnikala ve městě s byty. Ani zpravodajka výboru Daniela Filipiová (ODS) nechtěla kauzu komentovat. „Je to věc vyšetřovatelů, státních zástupců a potažmo soudu,“ řekla novinářům s tím, že na ni tato „kauza jako politická nepůsobila“. I když připustila, že kauza se objevila v době před tvořením vládní koalice, je to podle ní „souhra náhod“. Podle ní Čunek vypovídal před policií i výborem stejně.
Členové výboru podle Filipiové se jen okrajově zmínili o možnosti promlčení kauzy. Nejsou si však jisti právním názorem, že vzhledem k senátorově imunitě nemůže dojít k promlčení. Proto nadále postupují tak, aby kauza o vydání či nevydání Senátem byla ukončena do 11. února 2007.
Pro vydání hlasoval i Jaromír Volný (ODS), protože žádné politické důvody neshledal. „Nezdá se mi, že byly rozpory mezi jednotlivými výpověďmi pana Čunka,“ uvedl.
„Pan Čunek na mne působí věrohodně a podklady policie jsou povrchní, proto výbor hlasoval pro vydání a předpokládám, že se očistí u soudu,“ uvedl pro Právo Petr Vícha (ČSSD), jenž hlasoval pro vydání.
Podle něj se nikdo z výboru Čunka neptal, kde přišel k půlmiliónové částce. „Sám jsem mu už dříve doporučoval, že jestli chce utéct z toho mediálního tlaku, musí udělat tiskovou konferenci a vysvětlit to,“ poznamenal.
Na otázku, jestli vidí za kauzou politické pozadí, Vícha uvedl, že když se někdo stane předsedou politické strany, bude v ohnisku zájmu novinářů.
Je nevinný, tvrdí Štětina
Jaromír Štětina (za SZ) hlasoval proti vydání: „Jsem přesvědčen, že pan Čunek je nevinný.“ Domnívá se, že kauza byla zpolitizována. „Proto si myslím, že bylo mou povinností ctít pravidla o imunitě,“ odůvodnil svůj postoj novinářům.
Za „farizejství“ považuje od některých členů výboru, že hlasovali pro vydání, přestože uvedli, že Čunkovy argumenty jsou přesvědčivé. Štětina svůj postoj opírá o sled událostí na politické scéně, kdy Čunek kandidoval na post šéfa lidovců, a pak, kdy mělo následovat hlasování o důvěře vládě: „To samo o sobě je politikum.“
Topolánkovi kauza vadí
Premiérovi Mirku Topolánkovi kauza Čunka „vadí“, ale zajímá ho až výsledek vyšetřování a záleží podle něj na samotném vicepremiérovi, jak chce záležitost řešit. „Bude zřejmě vydán, pro mě v tomto smyslu je relevantní výsledek toho vyšetřování,“ řekl včera na dotaz Práva. Podotkl také, že obvinění Čunka se týká činnosti, která nesouvisí s jeho působením ve vládě. „Nepřísluší mně posuzovat jeho vinu,“ uvedl premiér.
Topolánka však „opakované fascinuje únik informací“ z vyšetřovacího spisu. „V tomto smyslu budu chtít jednat jak s ministrem spravedlnosti, tak s nejvyšší státní zástupkyní o daleko přísnějších opatřeních směřujících k zamezení úniku informací z vyšetřování jakékoliv kauzy. To znamená i této,“ dodal.
Ministr financí Miroslav Kalousek Čunkovi věří. „Všichni to vnímáme jako mimořádnou událost, ale presumpce neviny platí i pro politika. Politik je jen povinen se v takové chvíli nevykrucovat, neschovávat se za imunitu a pan Čunek tak činí.“
Foto popis|