Hučín předal poslancům dokumenty o žalobci Obstovi

Dokumenty tajné služby, které mají dokazovat, že státní zástupce Radim Obst měl kontakty na komunistickou tajnou bezpečnost, přinesl do Sněmovny bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín. Podle něj prý Obst později neoprávněně získal bezpečnostní prověrku. Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby dokumenty podrobně prozkoumá.

Vladimír Hučín Radiožurnálu řekl, že některé bezpečnostní prověrky byly v České republice zmanipulované: „Bezpečnostní prověrka Radima Obsta je jakýmsi důkazem a určitou součástí, jak otevřít tu Pandořinu skříňku s těmito bezpečnostními prověrkami, které dle mého mínění neprobíhaly v žádném případě standardně a byly účelově manipulovány tak, aby potom byli tito lidé využiti pro různé kauzy, jako je například dneska kauza Jiřího Čunka.“

Komise pro kontrolu BIS dokumenty od Hučína prozkoumá. Na konečné stanovisko, jestli jsou tyto informace pravdivé, je podle předsedy komise Jeronýma Tejce z ČSSD zatím brzo: „My jsme získali určité informace a budeme dále šetřit v Bezpečnostní informační službě, v konkrétních spisech, zda se tyto informace zakládají, nebo nezakládají na pravdě.“

Státní zástupce Radim Obst dohlížel na vyšetřování údajné korupční aféry vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka. Minulý týden mu Nejvyšší státní zastupitelství případ kvůli procesní chybě odebralo a předalo státnímu zástupci do Jihlavy.

Obstovu účast na vyšetřování Čunkovy korupční kauzy kritizoval i senátorJaromír Štětina. Žalobce se vůči těmto výrokům ohradil a zvažuje proti Štětinovi právní kroky.