Hlouposti tropí senátoři, nikoliv senát

Včera 25. 8. 2006 jsem obdržel na senátní e-mailovou adresu následující oznámení tiskové mluvčí senátora Jaromíra Štětiny:

Podporuji výzvu ODS

Tiskové prohlášení senátora Jaromíra Štětiny
Senátor Jaromír Štětina přijímá a podporuje výzvu Občanské demokratické strany, vydanou večer 24. srpna 2006, v níž ODS vyzývá demokraty v České republice, aby společně s ní zabránili opětovnému nástupu komunistů k moci.
»Komunistická strana Čech a Moravy je strana protiústavní, porušující Čl. 5 Hlavy první Ústavy České republiky. Protiústavní by byla i jakákoliv vláda, která by s KSČM spolupracovala,« říká senátor Štětina.
Článek 5 Hlavy první Ústavy ČR: »Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran, respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek prosazování svých zájmů.«
Po jeho přečtení jsem si uvědomil, kolik ideologické předpojatosti, zášti, nenávisti a obávám se, že i z nich vyvěrající hlouposti se ve vědomí české společnosti stále nachází. Bohužel odpovědnost těch, kteří by lepší atmosféru měli ve společnosti nastolovat, nás politiků, je nezastupitelná. Proto se mě prohlášení jednoho z nás dost dotklo, nejen jako člena KSČM a senátora za tuto stranu, ale především jako člověka, který si zachovává soudnost a věří v lidskou slušnost a rozum. Musel jsem proto na tiskové prohlášení kolegy senátora JaromíraŠtětiny odpovědět. S textem mé reakce se mohou seznámit i čtenáři mých webových stránek:
»Vážený pane kolego, musím reagovat sám, protože se za tiskové mluvčí nerad schovávám. Doporučoval bych Vám, abyste si text zmiňovaného článku 5 Hlavy první Ústavy ČR (Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran, respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek prosazování svých zájmů) znovu pozorně přečetl. Nemůžete pak dospět k závěru, že »Komunistická strana Čech a Moravy je strana protiústavní, porušující Čl. 5 Hlavy první Ústavy České republiky. Protiústavní by byla i jakákoliv vláda, která by s KSČM spolupracovala.« Snad pak i zjistíte, jak v hlubokém omylu již delší dobu setrváváte. Přiznám se, že je mi docela líto, že se těmito postoji dost přibližujete k těm lidem, které můžete s jejich některými »podivnými« názory najít i v řadách dalších politických uskupení, tvrdících o sobě, že jsou demokratickými. Možná si to neuvědomujete, ale v podstatě dehonestujete svou práci na poli žurnalistiky a obhájce lidských práv, díky níž jste se v minulosti stal ve společnosti známým. Díky za váš čas věnovaný přečtení tohoto e-mailu.«

O autorovi| Vlastimil BALÍN, senátor za KSČM, Most