Filmová tvorba

VÝLET DO ISFAHÁNU 2004

Dokument o zemětřesení ve východoíránském městě Bam a humanitární pomoci, zorganizované Českou katolickou charitou.

Koncem roku 2003 zničilo zemětřesení východoíránské město Bam. Během několika vteřin zahynulo okolo 40 tisíc lidí. Stotisícové město zůstalo v rozvalinách. Jednou z prvních organizací, které na neštěstí zareagovaly, byla Česká katolická charita. Bylo potřeba pomoci zničenému pouštnímu městu přežít. Podmínky života v nouzových stanech v pětatřicetistupňových vedrech a písečných bouřích jsou drsné. Každá rodina někoho ztratila a po překonání prvního šoku začaly doléhat existenční potíže. Po poradě s místními odborníky byla zahájena série ozdravných rehabilitačních zájezdů pro děti, které už týdny žily v dusné atmosféře zmaru a neštěstí. Jaromír Štětina a Petr Kolínský za peníze vybrané Ćeskou katolickou charitou koupili pro místní nemocnici sanitku. Pro muslimské děti zorganizovali výlet, aby jim alespoň na pár dnů pomohli zapomenout na hrůzy neštěstí. Tři autobusy plné dětí se vydaly na výlet do Isfahánu.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Režisér:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Kamera:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Spolupráce:  PETR KOLÍNSKÝ, PAVLA HÁJKOVÁ

VÝPRAVA ZA ČESKÝMI ČERTY

2004

Rodinný seriál natáčený během Výpravy za českými čerty, kterou uspořádal novinář Jaromír Štětina v létě roku 2004. Výprava se vydala po stopách čertů, ďáblů a pekelníků a během tří měsíců ujela s párem koní kolem celé republiky přes tisíc kilometrů.

  1. díl ČERTOVA ODMĚNA
  2. díl DVANÁCT ČERTŮ A KOUZELNÉ SLOVO
  3. díl ČERT NIKDY NESPÍ
  4. díl ČERTOVSKÉ DUDY
  5. díl ÚNOS PANA PŮTY
  6. díl TANEC DO PEKLA
  7. díl JEDENÁCT VOZŮ PEKELNÉ VERBEŽE
  8. díl ČERT A NEVĚRNÁ KOVÁŘKA
  9. díl BOŽÍ SÁZKA S ČERTEM
  10. díl ČERTOVSKÁ KUCHYNĚ
  11. díl SOUBOJ NA ŘÍPU
  12. díl NÁZEV:BRÁNA DO PEKLA
  13. díl NÁZEV:ČERT NA BEZDĚZU
  14. díl SMLOUVA S ČERTEM ANEB DOKTOR FAUST JIZERSKÝCH HOR
  15. díl ČERTOVSKÉ UMĚNÍ ROZDĚLIT
  16. díl POKUŠENÍ SVATÉHO IVANA
  17. díl BĚH S ČERTEM O ŽIVOT
  18. díl ČERTŮV MOST
  19. díl ZÁLUDNÁ OTÁZKA
  20. díl KDO JE NA ČERTA KRÁTKÝ
  21. díl ČERTOVSKÉ KOUSKY JAKUBA KRČÍNA
Námět:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Scénář:  MAHDAL MARTIN, LEDERER ALAN
Režisér:  MAHDAL MARTIN, LEDERER ALAN
Kamera:  RATAJ LADISLAV, ŘEHÁČEK JOSEF, POPEK IVO, NEKVASIL JOSEF, SLÁMA FRANTIŠEK
Spolupráce:  PAVLA HÁJKOVÁ, LUKÁŠ HOUDEK, VERONIKA ŠPIČÁKOVÁ, JOSEF CAPOUŠEK

NÁŠ ČLOVĚK V BAMIÁNU

2003

Dokument, který nahlíží do zákulisí české humanitární pomoci v Afghánistánu a do tamního života.

Dokument, který nahlíží do zákulisí české humanitární pomoci v Afghánistánu a do tamního života. Tomáš Kocián je mladý muž, který se vydal do Afghánistánu pomáhat při obnově země. Režisér Jaromír Štětina prostřednictvím tohoto hrdiny představuje život v afghánské části Bamián. Máme možnost být svědky každodenního života prostých lidí, žijících v bídě a zároveň poznat názory a komentáře českého dobrovolníka.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Režisér:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Kamera:  JAROMÍR ŠTĚTINA, FRANTIŠEK SLÁMA, PAIKAR

MOSTY K MALOMOCNÝM

2003

V dokumentu Mosty k malomocným zavede Jaromír Štětina diváky do leprosárií v Afghánistánu a v pákistánském Himálaji, aby je seznámil s životem dvou žen, které zasvětily svůj život boji s touto chorobou. Malomocní i ti, kteří o ně pečují, žijí ve velmi tvrdých podmínkách, přesto jedna z hrdinek filmu, misionářka Ruth Pfau, která se stará o malomocné v Pákistánu již čtyřicet let, říká, že je šťastná a kdyby měla žít svůj život znovu, volila by stejně. Do půlhodinového dokumentu vstupuje několikrát akademický malíř Jiří Holý a jeho žena, oba zakladatelé české společnosti LL – LIKVIDACE LEPRY. Za jedenáct let činnosti této společnosti odeslali do leprosárií v Africe a v Asii léky v hodnotě 70 milionů korun. Obdivuhodnou práci manželů Holých doktorka Pfau vysoce hodnotí.

Scénář:  SLÁMA FRANTIŠEK, VOLENCOVÁ DAGMAR
Režisér:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Kamera:  JAROMÍR ŠTĚTINA, FRANTIŠEK SLÁMA, PAIKAR

ŽENY MÉHO ŽIVOTA

2003

Byly to vlastně tři šťastné náhody, které pomohly režiséru Jaromíru Štětinovi vytvořit mimořádný dokument: spolupráce s kameramankami Petrou Procházkovou a Libuší Rudinskou, kterým se zpovídané ženy otevřely mnohem více než kterémukoli jejich kolegovi, politický vývoj v Afghánistánu, který štáb zavedl po třech letech na stejná místa natáčení, a v neposlední řadě setkání s desetiletým (a posléze třináctiletým) Vahídem, který se s neuvěřitelnou suverenitou ujal role průvodce.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Režisér:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Kamera:  PROCHÁZKOVÁ PETRA, RUDINSKÁ LIBUŠE

AFGHÁNSKÉ EVANGELIUM

2002

Příběh přátelství muslima a křesťana

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Režisér:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Kamera:  PROCHÁZKOVÁ PETRA, RUDINSKÁ LIBUŠE

6. POLNÍ V AFGHÁNISTÁNU

2002

Film o českých lékařích a vojácích z 6. polní nemocnice v Afghánistánu, kde pobývali na misi v roce 2002 přes šest měsíců. Ale nejen o tom. Je to také film o vztahu mezi středoevropanem ovlivněným hrůzostrašnými historkami o afghánských mudžahedýnech, teroristech a minových polích a normální afghánskou populací, ve filmu ztělesněnou holčičkou Soňou a dalšími pacienty. Film je také o tom, jak se dají překročit hranice mezi námijimi, když se při tom překračování chováme citlivě a ohleduplně, tolerantně a občas i s nadhledem.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Režisér:  PROCHÁZKOVÁ PETRA
Kamera:  PROCHÁZKOVÁ PETRA, RUDINSKÁ LIBUŠE, PAIKAR

KARABACH DESET LET POTÉ

2002

Nadace Lidových novin, která je předchůdkyní Společnosti Člověk v tísni při ČT organizovala v roce 1992, v době, kdy válka vrcholila, humanitární pomoc pro válečné nemocnice v Karabachu. Tým Epicentra složený z režiséra Milana Maryšky, Petra Volfa, Šimona Pánka a Jaromíra Štětiny natočil v té době v Karabachu dva dokumentární filmy:  Koridor života a Obětovaný národ. S kopiemi těchto filmů se takřka po deseti letech vypravil do Karabachu štáb agentury Epicentrum. Pokusil se tam najít některé z hrdinů tehdejších dokumentů a pomocí retrospektivy pochopit, co se v Karabachu odehrává dnes.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, JANČÁREK PETR
Režisér:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Kamera:  JANČÁREK PETR

GRUZIE V ROCE JEDNA

2002

Přibližně čtyřicetiminutový dokument natočil tým Epicentra v Gruzii v loňském roce, autoři se snažili vystopovat historické kořeny vztahu Gruzie a Ruska od roku 1801, kdy Rusko porušilo tzv. Georgievský traktát a poprvé zemi na jižních svazích Kavkazu okupovalo. Historický exkurz se opírá o unikátní archivní a filmové materiály počínaje záběry z pokusu Gruzie vytvořit v roce 1918 demokratický stát přes invazi Rudé armády vedené Odžonikidzem, léta represí, prvních protisovětských povstání, 2. světovou válku, Stalinovu smrt, poslední velký masakr 9. dubna 1988 na Rustaveliho třídě v Tbilisi až k válce v Abcházii. Film se snaží odhalit kořeny důvodů, proč dnešní Rusko odmítá stáhnout svá vojska z území samostatného státu.

Námět:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Scénář:  ŠUSTROVÁ PETRUŠKA
Režisér:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Kamera:  RUDINSKÁ LIBUŠE

HORŠTÍ ŽIDÉ

2002

Na pomezí Persie, Kaspického moře, Ázerbájdžánu a Dagestánu se vysoko v horách východního Kavkazu nalézá obec Jevrejskaja Sloboda. Jedná se o poslední židovskou enklávu na Kavkaze vůbec. Místní, tak zvaní "horští Židé" si zachovali v muslimském moři svou identitu, své zvyky, své synagogy, své rabíny. Režisér Jaromír Štětina zve na návštěvu k několika obyvatelům této vesnice a spolu s nimi nahlédneme nejen do dobrodružné historie "horských Židů", ale poznáme i jejich současný život, zvyky, které je provázejí od narození až po smrt a smýšlení této komunity, která stále touží po návratu do Izraele, do země zaslíbené.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Režisér:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Kamera:  RUDINSKÁ LIBUŠE

JOSEFÍNA – AFRICKÝ PŘÍBĚH

2002

Dokument ze současné Afriky. Síla tradice, nepředstavitelná bída a mezikmenové války – to je prostředí, ve kterém vedle sebe žijí tři severokeňské kmeny v okolí jezera Turkana. V Africe navíc žije většina ze 150 miliónů žen, obětí ženské obřízky, kterou lidsko-právní organizace označují za vážné porušení lidských práv.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, PROCHÁZKOVÁ PETRA, RUDINSKÁ LIBUŠE
Režisér:  HANUŠ PAVEL
Kamera:  ŠTĚTINA JAROMÍR, RUDINSKÁ LIBUŠE

AFGHÁNISTÁN-ZEMĚ MÉ KRVE

2001

Dokument o situaci v současném Afganistanu po ataku 11.9.2001.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, PROCHÁZKOVÁ PETRA
Režisér:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Kamera:  ŠTĚTINA JAROMÍR, PROCHÁZKOVÁ PETRA, RUDINSKÁ LIBUŠE

ETIOPIE – ZEMĚ MÉ KRVE

2001

Koptové na poušti aneb Vyvedu vás do země oplývající mlékem a medem.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, RUDINSKÁ LIBUŠE
Režisér:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Kamera:  RUDINSKÁ LIBUŠE

AFRIKA – OBĚTOVANÝ KONTINENT

2001

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, PROCHÁZKOVÁ PETRA Režisér:  HANUŠ PAVEL Kamera:  KOTEK LUBOŠ, PROCHÁZKOVÁ PETRA

AFRIKA: ZTRÁTA IMUNITY

2000

Dokument poodhaluje lidské a sociální dopady jedné z největších katastrof, které postihly naši planetu koncem tohoto století ? pandemii AIDS na Africkém kontinentu. Mezi deset nejpostiženějších zemí světa patří Keňa. Každý šestý či pátý člověk, kterého potkáte na ulici je pozitivní. Každý den v Keni zemře v Keni na AIDS asi 600 lidí. Aidsová katastrofa ničí společenský a ekonomický život země. Každý třetí student univerzity několik let po vystudování zemře. Vymírají vesnice a ekonomika začíná pociťovat nedostatek pracovních sil.

Námět:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Scénář:  HANUŠ PAVEL
Režisér:  HANUŠ PAVEL
Kamera:  PROCHÁZKOVÁ PETRA, RUDINSKÁ LIBUŠE

ODVRÁCENÁ STRANA SVĚTA

2000

Novináři české agentury Epicentrum – Petra Procházková a Jaromír Štětina prožili s kamerou v ruce devět dní v obklíčeném městě Groznyj. Unikátní záběry, které nikdo jiný neměl možnost natočit. Po celou dobu války totiž ruské velení důsledně brání vstupu zpravodajů na obléhané území.

Za dokumentární film Odvrácená strana světa, který zachycuje situaci obyvatel čečenského města Grozného obleženého ruskými jednotkami, převzal v dubnu 2001 reportér Jaromír Štětina a ředitel společnosti Člověk v tísni Tomáš Pojar ve Washingtonu cenu Univerzity Johnse Hopkinse.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Režisér:  HANUŠ PAVEL
Kamera:  ŠTĚTINA JAROMÍR, PROCHÁZKOVÁ PETRA

SEDM RAN AFRICKÝCH

1999

Autoři filmu zamířili s kamerou přímo do centra Jižního Súdánu, do válkou zmítané provincie Bahr-el-Ghazal západně od Bílého Nilu. Súdánský konflikt je nejdéle trvající válkou na zeměkouli vůbec. Více než čtyřicet let trvající boje mezi křesťanským a animistickým černošským Jihem a arabským muslimským Severem zpustošily největší africkou zemi, připravily o přístřeší více než deset miliónů lidí, způsobily smrt takřka čtyř miliónů obyvatel. Válka ve spojení se suchem a povodněmi zničila infrastrukturu země, přinesla novou vlnu středověkého otroctví pro národ Nilotských černochů Dinků a každý rok způsobuje nové a nové vlny hladomoru. Fundamentalistický režim v Chartúmu zničil stovky měst, stovky křesťanských chrámů, zrušil angličtinu jako vyučovací jazyk ve školách a místo zakázané bible vnutil Dinkům korán a arabštinu.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, HANUŠ PAVEL
Režisér:  HANUŠ PAVEL
Kamera:  PROCHÁZKOVÁ PETRA

NIKDO NESMÍ NIC SLYŠET

1999

Autorativní režim běloruského prezidenta Lukašenka. Tvrdá pěst dopadá na ty, kteří projeví odlišný názor. Agenti Moskvy v křeslech ministrů místní vlády. Touha po svobodě a nezávislosti na jedné straně a obdiv a oddanost nekompromisnímu vládci na straně druhé a obyčejný strach lidí cokoli vyslovit.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, PROCHÁZKOVÁ PETRA
Režisér:  HANUŠ PAVEL
Kamera:  PROCHÁZKOVÁ PETRA

VĚZENÍ BÍLÉ HOLE

1999

Možnosti podnikání pro slepce v Rusku v kolonii Rusínovo. Nadace Člověk v tísni při ČT

Námět:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Scénář:  HANUŠ PAVEL
Režisér:  HANUŠ PAVEL
Kamera:  PROCHÁZKOVÁ PETRA

TIMUR A JEHO PARTA

1999

Ve válkou zničeném Tádžikistánu žijí uprostřed zmaru a naprostého rozkladu společnosti tisíce hladových bezprizorních dětí a sirotků. Jsou to děti ulice: žebrají, kradou, podvádějí. Mezi nimi žije desetiletý Timur, který žebrotou a mytím aut živí svou umírající matku.On a několik jeho kamarádů jsou hrdiny dokumentu, který se tak stává hořkou paralelou slavného Gajdarova románu.

Redaktor:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, PROCHÁZKOVÁ PETRA
Režisér:  HANUŠ PAVEL
Kamera:  PROCHÁZKOVÁ PETRA

TV SERIÁL ZEMĚPIS SVĚTA

1998

  1. díl TROPY
  2. díl TAJEMNÝ SVĚT MANGROVE
  3. díl KORÁLOVÉ ÚTESY
  4. díl VULKÁNY
  5. díl ŠTÍTOVÉ SOPKY
  6. díl DATOVÁ LINIE
  7. díl MONZUN
  8. díl PLÁŽE A ÚTESY
  9. díl TROPICKÝ DEŠTNÝ PRALES
  10. díl OD PRALESA K VELKOMĚSTU
Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, JANČÁREK PETR
Režisér:  JANČÁREK PETR
Kamera:  JANČÁREK PETR, PROCHÁZKOVÁ PETRA

POPRAVY – VĚC VEŘEJNÁ

1998

Islámské zákony a politika

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, PROCHÁZKOVÁ PETRA
Režisér:  JANČÁREK PETR
Kamera:  JANČÁREK PETR, PROCHÁZKOVÁ PETRA

HONGKONG – KONEC IMPÉRIA

1997

Dvoudílný dokument o průběhu připojení někdejší britské kolonie pod správu Čínské lidové republiky. Po 156 letech vrátila Británie svou kolonii komunistické Číně. Dokument Jaromíra Štětiny, Petry Procházkové a Petra Jančárka o tom, co předcházelo této historické události.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, JANČÁREK PETR, PROCHÁZKOVÁ PETRA
Režisér:  JANČÁREK PETR
Kamera:  PROCHÁZKOVÁ PETRA

HONGKONG – SOUČÁST RUDÉ ČÍNY

1997

Dvoudílný dokument o průběhu připojení někdejší britské kolonie pod správu Čínské lidové republiky

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, JANČÁREK PETR, PROCHÁZKOVÁ PETRA
Režisér:  JANČÁREK PETR
Kamera:  PROCHÁZKOVÁ PETRA

ANATOMIE VÁLKY

1997

Historie rusko-čečenského konfliktu

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, JANČÁREK PETR, PROCHÁZKOVÁ PETRA
Režisér:  JANČÁREK PETR
Kamera:  PROCHÁZKOVÁ PETRA

DOKUD NÁS SMRT NEROZDĚLÍ

1997

Příběh dvou novinářů – německého rozhlasového reportéra Gisberta Mrozeka a ruské žurnalistky Nataši Aljekinové – má všechny atributy antického dramatu. Seznámili se při výkonu svého povolání, kolegiální vztah se změnil v citový při antigorbačovském puči, kdy se poprvé společně ocitli v nebezpečí života. Soukromým happyendem pak byl sňatek v Las Vegas s obligátním klišé dokud nás smrt nerozdělí , což se stalo vzápětí: 17. června 1995 byla Nataša u Buďonovska zezadu zastřelena vojínem ruské armády. Gisbert Mrozek se nezalekl ruské byrokratické mašinérie a dosáhl toho, že Natašina smrt byla vyšetřována a že se její případ podařilo dovést až k soudnímu přelíčení a rozsudku, což se stalo vůbec poprvé v historii žurnalistiky v Rusku.

Námět:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, JANČÁREK PETR, PROCHÁZKOVÁ PETRA
Režisér:  JANČÁREK PETR
Kamera:  PROCHÁZKOVÁ PETRA

VETERÁNI

1996

Dokument o několika generacích ruských válečných vysloužilců.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Režisér:  JANČÁREK PETR
Kamera:  PROCHÁZKOVÁ PETRA

ČEČENSKÝ SEN

1995

Dokument vypráví o humanitární cestě nadace Člověk v tísni v únoru 1995 do Čečny, o genezi čečenského konfliktu a přináší svědectví lidí, kteří se účastnili humanitární pomoci.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Režisér:  JANČÁREK PETR
Kamera:  PROCHÁZKOVÁ PETRA

BATALION

1994

Film o životě a práci příslušníků českého praporu vojsk OSN v bývalé Jugoslávii

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, JANČÁREK PETR
Režisér:  JANČÁREK PETR
Kamera:  PROCHÁZKOVÁ PETRA

NADACE

1994

Pořad o Nadaci České televize Člověk v tísni

Scénář:  JANČÁREK PETR, PROCHÁZKOVÁ PETRA, ŠTĚTINA JAROMÍR
Režisér:  JANČÁREK PETR
Kamera:  NOVÁK ZDENĚK, PROCHÁZKOVÁ PETRA

POHÁDKA O ANNĚ

Moskevská překladatelka Anna Abeleva

1994
Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, JANČÁREK PETR
Režisér:  JANČÁREK PETR
Kamera:  CIGÁNEK ALEŠ

EPICENTRUM

1993

Pořad o skupině lidí,zabývající se vedle novinařiny humanitární pomocí ve všech krizových oblastech světa

Na začátku Člověka v tísni byla parta sympatických bláznů, kteří byli přesvědčeni, že nestačí jen psát o krizových místech světa, ale že je třeba lidem stiženým humanitární katastrofou konkrétně pomáhat, vzpomíná režisér Petr Jančárek.
Film Epicentrum zachycuje začátky humanitárního a reportérského týmu Epicentrum, který fungoval v rámci Lidových novin a z něhož vzešla jak nadace Člověk v tísni, tak novinářská agentura Epicentrum. V dokumentu vystupují Jaromír Štětina, Igor Blažević, Šimon Pánek, Milan Maryška a další.

Scénář:  JANČÁREK PETR
Režisér:  JANČÁREK PETR
Kamera:  KOCOUREK JAROSLAV

OBĚTOVANÝ NÁROD

1992

Koprodukční pořad ČF a KF o transportu humanitární pomoci do Náhorního Karabachu.

Námět:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Scénář:  MARYŠKA MILAN
Režisér:  MARYŠKA MILAN
Kamera:  VOLF PETR

CESTA ŽIVOTA – TÁDŽIKISTÁN

1991

Námět:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Scénář:  MARYŠKA MILAN
Režisér:  MARYŠKA MILAN
Kamera:  VOLF PETR

SIBIŘ – ZEMĚ ŽALU, ZEMĚ NADĚJE šestidílný seriál

1989

  1. KOLYMSKÁ TRASA
  2. KOLYMA KLONDIKE
  3. ČERVENÉ ZLATO
  4. EVENI V SEDLECH SOBŮ
  5. STAROVĚRCI
  6. BUTYGIČAG, ÚDOLÍ SMRTI
Námět:  ŠTĚTINA JAROMÍR, VOLF PETR, MARYŠKA MILAN
Scénář:  MARYŠKA MILAN
Režisér:  MARYŠKA MILAN
Kamera:  VOLF PETR

ZEMĚ POD ARARATEM

1988

Dokument zachycuje transport humanitární pomoci do Arménie, země postižené zemětřesením v roce 1988. Tuto akci jako první zorganizoval tým lidí, tvořící pozdější jádro agentury Epicentrum.

Námět:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Scénář:  MARYŠKA MILAN
Režie:  MARYŠKA MILAN
Kamera:  VOLF PETR

SIBIŘ ZEMĚ BUDOUCNOSTI ? 4.dílný seriál

1987

Expedice Jenisej 1987 napříč Sibiří. Posádka ve složení Jaromír Štětina, bratři Petr a Pavel Kolínští, Milan Maryška, Franta Sláma, Petr Volf a Zdeněk Procházka se nejprve na Matyldě vydala zdolat horní tok Jeniseje, který vytéká z jezera Kara-balyk v pohoří Sajany. Od Sajano-šušenské přehrady dál na sever pluli členové posádky na voru až po ústí Jeniseje v Karském moři v Severním ledovém oceánu. Během několika měsíců expedice zdolala 4 060 km plavby.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, MARYŠKA MILAN
Režie:  MARYŠKA MILAN
Kamera:  VOLF PETR
Spolupráce:  SLÁMA FRANTIŠEK, PROCHÁZKA ZDENĚK

OD PRAMENE K OCEÁNŮM

1987

Expedice Jenisej 1987 napříč Sibiří

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, MARYŠKA MILAN
Režie:  MARYŠKA MILAN
Kamera:  VOLF PETR
Spolupráce:  SLÁMA FRANTIŠEK

KETO ZNAMENÁ ČLOVĚK

1987

Během expedice Jenisej navštívil štáb několik vesnic na středním Jeniseji, kde žije malý vymírající národ Ketů. Jejich jazyk tvoří samostatnou jazykovou skupinu, podobající se jazyku severoamerických indiánů Athabasků.

Námět:  ŠTĚTINA JAROMÍR, SLÁMA FRANTIŠEK
Scénář:  MARYŠKA MILAN
Režie:  MARYŠKA MILAN
Kamera:  VOLF PETR

DIAGNÓZA SYNDROM CAUDY

1981

TV film o Miroslavu Andrtovi, o složitém období člověka, který se vyrovnává s úrazem páteře.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Režie:  PLATZ JOSEF
Kamera:  DOSTÁL MILAN

VELKÉ KRAJINNÉ EKOSYSTÉMY

1981

Výprava na řeku Ob. Za tento dokument získali autoři hlavní cenu na festivalu Ekofilm v Ostravě.

Námět:  ŠTĚRBA OTAKAR, ŠTĚTINA JAROMÍR
Scénář:  ŠTĚRBA OTAKAR
Režie:  ŠTĚRBA OTAKAR
Kamera:  PRIMA PETR

EXPEDICE OB

1981

Dokumentární film zachycující 4 600 km dlouhou plavbu po řece Ob od Těleckého jezera až do jejího ústí v Obském zálivu u poloostrova Jamal. Posádka se plavila na dvou plachetnicích Chvála bláznovství a Magdaléna.

Námět:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Režie:  PRIMA PETR, ŠTĚTINA JAROMÍR

POUŤ S VŮNÍ SANTALOVÉHO DŘEVA

1977

Dokument, který zaznamenává průběh náboženského svátku v indickém Dillí.

Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR, SLÁMA FRANTIŠEK
Režie:  WENZL WOLFGANG
Kamera:  WENZL WOLFGANG

K PRAMENŮM GANGU

1977

Expedice Mladé Fronty Ganga 77, která chtěla zdolat do té doby nesplutý horní tok Gangy, řeku Alakandu. Při této expedici zahynuli dva členové výpravy Jiří Koudela a Václav Jindrák.

Scénář:  ŠTETINA JAROMÍR
Režie:  WENZL WOLFGANG, ŠTĚTINA JAROMÍR
Kamera:  WENZL WOLFGANG
Spolupráce:  ŠTĚRBA OTAKAR, SLÁMA FRANTIŠEK

V NEJHLUBŠÍM ÚDOLÍ SVĚTA

1975

Dokument o vodácké výpravě na řeku Indus v roce 1975, kterou též popisuje kniha S Matyldou po Indu. Během této expedice bylo poprvé použito plavidlo Matylda, prototyp pozdějších raftů. Jaromír Štětina s Otakarem Štěrbou se tak stali zakladateli českého raftingu.

Námět:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Scénář:  ŠTĚTINA JAROMÍR
Režie:  ŠTĚTINA JAROMÍR, WENZEL WOLFGANG
Kamera:  WENZEL WOLFGANG
Spolupráce:  SLÁMA FRANTIŠEK