Podle předsedy komunistického předsedy Vojtěcha Filipa Senát nedodržel jednací řád při projednávání zprávy o možném porušování ústavy a zákonů ze strany KSČM. Návrh, aby vláda požádala Nejvyšší správní soud (NSS) o zrušení strany, je tak nelegitimní a nemůže mít žádný následek, řekl Filip.
Pokud by však vláda skutečně podnět k NSS na rozpuštění komunistů podala, bude muset podle Filipa počítat s kontakty KSČM ve většině zemí a právními kroky na obranu strany. „Česká vláda by ztratila jakoukoli důvěryhodnost v mezinárodních jednáních,“ řekl Filip s tím, že v OSN je řada států s komunistickými vládami, kteří by jeho stranu podpořily.
Zprávou se Senát zabýval na návrh své komise pro posouzení ústavnosti KSČM v čele s předsedou Jaromírem Štětinou (za Stranu zelených). Proti jejím závěrům byli pouze komunisté, sociální demokraté se hlasování zdrželi, stejně tak i dva občanští demokraté.
Závěrečná zpráva komise má i s přílohami několik stovek stran a obsahuje 76 nejzávažnějších indicií z dokumentů KSČM a projevů jejích představitelů. Podle shromážděných materiálů KSČM porušuje ústavu tím, že neodmítá násilí jako prostředek k dosažení svých cílů. Naopak marxismus-leninismus je podle ní spolehlivou ideologickou zbraní. Komunisté podle dokumentů, které komise shromáždila, podporují režimy používající násilí.
Podle člena komise Martina Mejstříka (za Cestu změny) je nynější KSČM „minimálně personálně, určitě ideologicky“ provázána s bývalou KSČ a zůstala její organizační složkou, přestože tato strana byla zákonem o protiprávnosti komunistického režimu označena za zločinnou. Nevěří však, že by NSS její existenci zakázal. Mezi soudci je podle něj totiž stále 30 procent lidí, kteří byli členy předlistopadové KSČ. Komunisté existenci komise od počátku odmítali a vyslovovali domněnku, že nebude objektivní.