Experti budou hovořit o arménské genocidě v osmanské říši

Praha 2. dubna (ČTK) – Faktům, okolnostem a důsledkům vyhlazování arménského obyvatelstva za první světové války v Turecku bude věnována mezinárodní konference, která se uskuteční příští týden v sídle Senátu. Pořádá ji občanské sdružení Armenia Club a senátor Jaromír Štětina (zaStranu zelených) pod záštitou bývalého prezidenta Václava Havla.

Termín konference Arménská genocida není náhodný. V dubnu před 91 lety tehdejší osmanská vláda zatkla přes 2300 významných arménských osobností. Arméni tento termín považují za počátek genocidy, při níž zahynulo až 1,5 milionu arménských obyvatel. Turecko odmítá tehdejší události označit za genocidu, události spojuje s bojem proti Arménům kolaborujícím s invazními ruskými jednotkami. Tvrdí, že obvinění má zpomalit přijetí země do Evropské unie.

Konference v Senátu se má podle programu zúčastnit mimo jiné arménský ministr zahraničí Vardan Oskanjan. Bývalý předseda slovenské vlády Ján Čarnogurský má objasnit slovenský zákon o genocidě Arménů, tématem předsedkyně Evropsko-arménské federace Hildy Tchoboianové je EU a popírání genocidy Arménů ze strany Turecka. Další účastníci konference mají hovořit o oficiálních tureckých dokumentech i nevládních postojích a dobových svědectvích.

mhm hš