Expedice Ganga 06

Jaromír Štětina se zúčastnil tiskové konference k chystané výpravě na horní Gangu. Kajakáři z expediční skupiny ww8 se chystají sjet přítok indické svaté řeky Gangy zvaný Alaknanda. Navazují tak na svůj prvosjezd pramene Gangy a zároveň na tragickou expedici z roku 1977.

O Alaknandu se na legendárním raftu Matylda pokoušela již v roce 1977 výprava Jaromíra Štětiny. Hned na začátku se ovšem utopila posádka deblkanoe Václav Jindrák – Jiří Koudela. Oba byli mistry světa na divoké vodě.

Česká výprava na raftu se tehdy mohla setkal s výpravou Edmunda Hillaryho, která zdolávala Gangu proti proudu od moře. Hillaryho výpravu zastavila peřej pod vesnicí Čamoli. „Byl to vodopád, kterému jsme říkali Kohoutek u malého mostíku,“ glosuje dnes Jaromír Štětina.

 

Jenže Štětinova výprava tehdy hledala své dva utonulé členy. „Jirku jsme našli, Vaška ne,“ dodává Štětina. Po Václavu Jindrákovi našla Hillaryho výprava jen helmu a peřej pod Čamoli nazvala Česká přilba. „Pro Vaška se Alaknanda stala poslední velkou řekou. S rizikem je nutno při takových výpravách počítat.“

 

Organizátor letošní výpravy Petr Kašpar dodává, že jedním z cílů expedice je také postavení mohyly oběma utonulým z roku 1977. Má ji na starosti Petr Jindrák.

 

„Před časem jsem se bavil s jedním vodákem, že by s námi chtěl jet na výpravu. Po několik měsících jsme si plácli. Nejprve chtěl jet na deblovce, nebo singlu, což ale není na tak těžké řece možné,“ vzpomíná Petr Kašpar. „Nakonec jsem se ho zeptal, jak se jmenuje příjmením. Když mi to řekl, musel jsem si nechat několikrát zopakovat, že utonulý Václav Jindrák byl Petrův táta.“