Evropští demokraté sbírali podpisy k petici „Zrušme komunisty“

PRAHA 7. dubna (ČTK) – Zástupci Evropských demokratů dnes na pražském náměstí Míru sbírali podpisy pod petici „Zrušme komunisty“. Za dvě hodiny organizátoři získali přes 300 podpisů od občanů všech věkových kategorií a sociálních skupin, uvedl zastupitel Prahy 2 a člen Evropských demokratů Radim Perlín.

„Domníváme se, že komunistická a neostalinistická strana jako jediná ve východní Evropě se nereformovala a je hanbou České republiky. Je dokonce hanbou premiéra Stanislava Grosse (ČSSD), který umožňuje její opětovné zařazení do prvních lavic. Protestujeme proti existenci takové strany, která se nikdy neomluvila za své hříchy a oběti. Její současná aktivita je výsměchem těmto obětem,“ řekl.

Petice vznikla na popud několika senátorů včele s Jaromírem Štětinou(za Stranu zelených) a Martinem Mejstříkem (za Cestu změny) před dvěma měsíci. Její elektronickou podobu na stránkách www.zrusmekomunisty.cz podepsalo přes 30.000 lidí, řekl dnes ČTKŠtětina. Doplnil, že na podpisových arších se objevilo dalších 7000 podpisů. Aby autoři mohli využít petičního práva a vystoupit na senátním slyšení, musí jich získat 10.000. „To se podaří během několika dní splnit,“ myslí si senátor.

„Tato petice vyzývá zákonodárce, aby se zasadili o zákaz propagace nacismu a komunismu. Směřuje k tomu, aby parlament obnovil v trestním zákoně formulaci o trestnosti propagace nacismu a komunismu,“ uvedlŠtětina.

S Mejstříkem dnes podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli šíření třídní zášti. Oba senátoři se opírají o články v časopisu mladých komunistů Mladá pravda, které podle nich obsahují výzvy ke svržení demokracie. Obviňují Komunistický svaz mládeže a KSČM, „že tuto činnost podporují“. Mejstřík a Štětina jsou také autory novely trestního zákona, která má zavést výslovný zákaz propagace komunismu.

Radim Vaculík kar