Evropská komise reaguje na ruskou agresi vlažně, varoval Štětina

forum24.cz
13. června 2018, autor:  Forum24, rubrika: Z domova.

Deset let po ruském útoku na Gruzii pronesl český europoslanec Jaromír Štětina projev, v němž zkritizoval přístup Evropské komise k Rusku a jeho agresivnímu chování. Přinášíme jej v plném znění tak, jak zazněl na plénu Evropského parlamentu.

Vážená vysoká představitelko, dámy a pánové,

před deseti lety uloupila ruská armáda, vyslaná do oblasti Vladimírem Putinem, velký kus gruzínského území. Okupovaná Abcházie a Jižní Osetie tvoří dohromady pětinu gruzínského státu. 

Jsem přesvědčen o tom, že pokud by nebylo vlažné reakce mezinárodního společenství na agresi ruské armády v Čečně v devadesátých letech, nebylo by útoku na Gruzii. Pokud bychom se jasně a sebevědomě v roce 2008 postavili na stranu Gruzie, možná bychom se ani nedočkali anexe Krymu.

Gruzínský konflikt není zamrzlý. V roce 2018, deset let po okupaci Jižní Osetie, Ruská federace podniká de facto kroky k anexi Abcházie a Jižní Osetie a k připojení k Ruské federaci. 

Reagovat na agresi, křivdu a bezpráví vlažně, tak jako to zde dělá Komise, se v dlouhodobém horizontu nevyplácí nikdy. Rusko je bezpečnostní riziko pro EU, paní vysoká představitelko.