Europoslanec Štětina si projel válečnou linii Islámského státu. Přivezl si zásadní poznatek

Eurozpravy.cz
22. října 2015, Martina Učňová

Praha – Český europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina se vydal do Sýrie, aby se na vlastní oči přesvědčil o úspěších v boji proti Islámskému státu. Ocenil především Kurdy, kteří podle něj odvedli velký kus práce.

Novinář a politik Jaromír Štětina se právě vrátil z poměrně nebezpečné cesty. „Dnes v noci jsem se vrátil do Prahy ze Sýrie. Projel jsem několik set kilometrů územím syrského Kurdistánu mezi Tigrisem a Eufratem pod ochranou kurdských ozbrojených jednotek,“ popisuje svou výpravu europoslanec na sociálních sítích.

Díky pokrokům v boji Kurdů proti Islámskému státu, se mohl podívat i do míst, které ještě nedávno džihádisté ovládali. „Letos v létě kurdské ozbrojené síly vytlačily ISIS ze svého území, takže jsem mohl dojet až do Kobani, kurdského města plošně zničeného islamisty. Na západě naše cesta vedla po linii kontaktu ISIS a kurdských ozbrojených jednotek,“ vysvětluje politik.

ISIS

V generálním štábu kurdské domobrany se Štětina setkal a jednal s nejvyšším velením. „Základní poznatek z cesty: Kurdové jsou dnes jediná pozemní síla, která je schopna za letecké podpory USA zničit základny ISIS a zabránit dalším uprchlickým vlnám,“ dodává s tím, že domů se pak dostal přes Irák.

Cesta do Sýrie není jediná, kterou Štětina v poslední době podnikl. V létě například odcestoval do východoukrajinského Mariupolu, kde navštívil tamní dobrovolníky bojující proti proruským separatistům.