Evropský parlament v úterý podpořil nový návrh Evropské komise, který mimo jiné obsahuje trvalé kvóty na migranty. Z českých europoslanců byla většina proti, pro byli pouze dva poslanci za TOP 09.
Evropská komise není s nápadem na trvalé kvóty na rozdělení migrantů osamocena ( detaily plánu čtěte zde ). Právě naopak.
Jak ukázalo úterní hlasování v Evropském parlamentu, má tento návrh drtivou podporu mezi europoslanci velké většiny zemí Evropské unie. V rezoluci, která vyjadřuje předběžný postoj Evropského parlamentu k návrhu Bruselu, se evropští poslanci více než dvěma třetinami hlasů vyslovili pro jeho podporu, když 449 hlasovalo pro, 206 proti a 52 europoslanců se zdrželo.
Rezoluce jednoznačně podporuje trvalé kvóty na přerozdělení utečenců a také požaduje, aby byl v celé Evropské unie zaveden jednotný azylový systém.
To by mělo odstranit výhodnost některých unijních států pro azylanty a mělo by zabránit situacím podobné českému skandálu s iráckými křesťanskými uprchlíky, jež se pokusili přes udělaní azylu v Česku odejít za výhodnějšími azylovými podmínkami do Německa. Změny jsou přijímány proto, že současný Dublinský systém nefunguje.
„Migrace nemá rychlé východisko ani zázračné řešení. Nepotřebujeme další nouzová řešení, potřebujeme udržitelný přístup do budoucnosti,“ uvedla předkladatelka rezoluce za Evropskou lidovou stranu europoslankyně Roberta Metsolová. „Migrace by neměla být potíraná, ale řízená,“ dodala europoslankyně.
Evropské lidová strana je největší frakcí v Evropském parlamentu a je v ní mimo jiné i německá Křesťansko demokratická unie. Tato frakce, podobně jako druhá největší socialistická, byla drtivou většinou hlasů pro podporu radikální verze plánů Bruselu. Tu přitom Česko, podobně jako Polsko či Maďarsko zcela jednoznačně odmítají. Češi proti, ale Praha může být přehlasována
Drtivá většina českých europoslanců hlasovala proti návrhu. „Europarlament je nepoučitelný, dnes opět podpořil jak trvalé kvóty pro migranty, tak jednotný azylový systém v EU. ODS zásadně nesouhlasí,“ uvedl europoslanec ODS Jan Zahradil. Podobně se ale k návrhu postavili i představitelé zcela opačné části politického spektra, tedy KSČM.
„Hlasovala jsem proti a to především proto, ze kvóty, a to ani ty krátkodobé, nejsou řešením. Konečně bychom měli začít především příčiny migrační krize,“ říká europoslankyně KSČM Kateřina Konečná.
Proti hlasovali i představitelé českých vládních lidovců, či sociálních demokratů i europoslanců ANO i poslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.
Mezi hlasy, které vyjádřily trvalým kvótám podporu, jsou pouze dva čeští europoslanci za TOP 09 Jaromír Štětina a Luděk Niedermayer. Několik dalších českých europoslanců se pak zdrželo hlasování.
„V rezoluci se hovoří o trvalém programu přesídlování, který se z definice týká uprchlíků nacházejících se v třetích zemích. Mimochodem u tohoto bodu jsem se zdržel,“ vysvětlil svůj postoj Niedermayer. „Podpořil jsem ale zprávu jako celek,“ dodává europoslanec. Ta totiž řeší utečeneckou politiku takříkajíc v jednom balíku, včetně například lepšího systému navracení nelegálních migrantů do jejich domovských zemí.
Rezoluce Evropské parlamentu nemá legislativní význam, ale vyjadřuje postoj Evropského parlamentu k návrhu Evropské komise. Pokud bude schválen členskými zeměmi, opět bude stačit, když bude hlasovat „kvalifikovaná většina“ států EU. Evropský parlament pak bude dohodu schvalovat. Úterní hlasování ukázalo, že by to neměl být problém.
Stejně tak ale varuje, že Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko jsou ve svém odporu proti trvalým kvótám v EU do značné míry osamoceny. A může se stát, že podobně jako loni na podzim, mohou být tentokrát už trvalé kvóty na rozdělení migrantů přijaty i proti jejich vůli.