Europarlament podpořil kvóty. Pro byli jen tři Češi

11. září 2015, autor: nek, DPA, ČTK

Evropský parlament (EP) se včera ve sporu o imigrační politiku EU plně postavil na stranu Evropské komise, která navrhuje přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót. Poslanci poměrem 432 hlasů ku 142 schválili rezoluci, v níž tento „trvalý mechanismus rozmísťování“ běženců mezi členské státy Unie podpořili.
Text podpořili jen tři čeští europoslanci z 21 – Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák a Jaromír Štětina. Všichni tři jsou zástupci nejsilnější lidovecké frakce EPP za TOP 09.
Rezoluce dále vyzývá k úpravě stávajícího pravidla o navracení migrantů do první země vstupu v rámci EU nebo k účinnějšímu potírání pašeráctví lidí. Podstatná část deklarace se týká zacházení s migračními toky, včetně rozlišování mezi žadateli o azyl a ekonomickými migranty. EP ale také upozornil, že současná situace ukázala „politováníhodný nedostatek solidarity ze strany vlád vůči žadatelům o azyl“.
V souladu s nepsanou tradicí deklarací EP text nekritizuje přímo konkrétní členské státy, ale není tajemstvím, že v tzv. starých členských zemích a v unijních institucích sílí rozladění nad postojem východních zemí EU. Ty povinné kvóty prosazované Bruselem odmítají. V Bruselu se ale včera proslechlo, že odpor proti přerozdělování uprchlíků do všech zemí EU slábne.

Zachovat Schengen

EP se v deklaraci přihlásil i k opatřením, která uvnitř EU kontroverze nevyvolávají. Vyslovil se pro zachování schengenského prostoru volného pohybu osob, jako pro „jeden z největších úspěchů evropské integrace“, a zdůraznil nutnost účinné ochrany jeho vnějších hranic.
Europoslanci podpořili i zřízení tzv. hotspotů, tedy míst identifikace běženců kvůli jejich odlišení a návratu nelegálních migrantů. EP ale upozornil, že „úspěch takových center závisí na vůli jednotlivých zemí přemisťovat uprchlíky z hotspotů na svá území“.
Rezoluce EP dále vyzývá členy EU k přísnému trestání pašeráků lidí, ale „prozatím“ nelze postihovat ty, kteří s převážením migrantů dobrovolně pomáhají z humanitárních důvodů.
Politování vyjádřil EP nad tím, že „představitelé některých členských států a krajně pravicové strany využívají situaci k podněcování protiimigračních nálad, zatímco z krize obviňují EU“.

Rakouské dráhy odřekly spoje do Maďarska

Rakouské dráhy ÖBB včera kvůli náporu běženců pozastavily vlakovou dopravu mezi Rakouskem a Maďarskem. Zrušení spojů se týká jak mezinárodních expresů Railjet, tak přeshraničních regionálních vlaků. Až do odvolání také není možné u ÖBB zakoupit lístky do maďarských cílových stanic.
Naproti tomu dánská železniční společnost DSB včera obnovila normální přeshraniční spojení mezi severoněmeckým Flensburgem a jihodánským Padborgem, které ve středu zastavila kvůli rostoucímu počtu běženců mířících do Švédska.
„Je to policejní rozhodnutí založené na možnostech, které nám umožňují zákony,“ uvedl dánský policejní prezident Jens Höjberg.