Dopis: Chodorkovský je ve vězení šikanován

Michail Chodorkovský, letos třiačtyřicetiletý ruský podnikatel a finančník, vybraný k odsouzení mezi všemi ruskými boháči na základě politických manipulací Kremlu pro údajné daňové machinace k devítiletému pobytu v sibiřském pracovním táboře, je ve vězení trvale vystaven provokativní šikaně.
Za sebemenší údajná porušení vězeňského řádu je nepřiměřeně přísně trestán. Chodorkovského obhájci a lidé z jeho okolí, významné osobnosti ruské i světové, jakož i španělský parlament upozorňují na nepřípustné politické motivy Chodorkovského pochybného odsouzení.

Ekonomický vězeň

Podnikatel Chodorkovský se stal obětí politických manipulací v okamžiku, kdy dal výrazně najevo své sympatie ruské politické opozici, a také v okamžiku, kdy se nejvyšší ruská politická grémia rozhodla omezit podnikatelskou svobodu zejména v oboru těžby energetických surovin.
Těžební podnik JUKOS, v jehož čele Michail Chodorkovský až do svého odsouzení stál, byl v tomto oboru podnikem nad jiné významným. Dnes je součástí těžebního a exportního impéria mamutího státního podniku GAZPROM, jehož politické zneužití vůči Ukrajině má světová veřejnost nepochybně dosud ve velmi živé paměti. Svým politickým angažmá, které nevyloučilo možnost kandidatury na prezidentský úřad v roce 2008, stejně jako svou významnou finanční podporou opozici odmítající autoritativní metody vlády Kremlu, jejíž pochybné ekonomické aspekty odborně kritizoval, stal se Chodorkovský politickým nepřítelem současného ruského režimu usilujícího o centralizaci veškeré politické, ekonomické i soudní moci. To je skutečný motiv Chodorkovského věznění.

Podpora politickým

Blíží se okamžik, kdy vězeň Chodorkovský bude moci požádat po uplynutí poloviny trestu o podmíněné propuštění na svobodu. Chodorkovského právníci, jeho rodina, jakož i my, kteří se podepisujeme pod tímto textem, jsme přesvědčení, že kázeňské tresty za problematické či vyprovokované, ba dokonce za neexistující prohřešky proti vězeňskému řádu mají jediný cíl: umožnit soudu, který bude o podmíněném propuštění Michaila Chodorkovského rozhodovat, odmítnout jeho žádost, s ohledem na jeho »nekázeň«. Vzhledem k politickému zájmu, který na věznění Michaila Chodorkovského ruská administrativa má, mělo by se mu dostat stejné podpory, jaké se dostává politickým vězňům.

Mluvme nahlas!

Vyzýváme všechny, kdo mají zájem na rozvoji demokracie, právního řádu a spravedlnosti v Rusku, aby své zneklidnění nad osudem Michaila Chodorkovského dali veřejně najevo tak, aby ruské úřady nemohly pokračovat v popírání práv a způsobů chování, na nichž je založena evropská demokracie.
Luboš Dobrovský

bývalý velvyslanec v Ruské federaci

Petr Bratský

poslanec

Alexandr Vondra

bývalý náměstek ministra zahraničí

Ivan Klíma

spisovatel

Petruška Šustrová

komentátorka

Leo Pavlát

ředitel Židovského muzea

Pavel Seifter

bývalý velvyslanec ve Velké Británii

Zdeněk Bárta

senátor

Jan Sokol

univerzitní profesor

Libuše Bělunková

rusistka

Michal Viewegh

spisovatel

Petr Pudil

podnikatel

Miroslav Kalousek

poslanec

Helena Illnerová

univerzitní profesorka

Karel Schwarzenberg

senátor

Jan Dobrovský

podnikatel

Václav Havel

bývalý prezident

Edvard Outrata

senátor

Dana Bérová

ministryně vlády

Karel Hvížďala

publicista

Jaromír Štětina

senátor

Michal Horáček

publicista a textař

Petra Procházková

žurnalistka

Miloš Pojar

ředitel Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea

Petr Gandalovič

politik

Pavel Kočiš

mediální zástupce