PRAHA – Dalajláma 14. přiletěl dnes do Prahy na pozvání bývalého prezidenta Václava Havla. Během své návštěvy duchovní vůdce vystoupí v Kongresovém centru Praha s veřejnou přednáškou „Porozumění: cesta ke štěstí“, která je beznadějně vyprodána.
V Praze se také sejde s českým exprezidentem Václavem Havlem a se členy poslanecké Skupiny přátel Tibetu. „Úsilí o záchranu tibetské kultury, náboženství, tradic a samotných Tibeťanů je závod s časem,“ řekla předsedkyně Skupiny přátel Tibetu Kateřina Jacques (SZ). Půjde o historicky první návštěvu dalajlámy v Poslanecké sněmovně.
Přednáška v Kongresovém centru proběhne zítra od 13 hodin a bude ji možné sledovat on-line přenosem na internetu. Skupina přátelé Tibetu se s Jeho Svátostí setká v pondělí ve 14 hodin, kromě poslanců se schůzky zúčastní ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková, senátor Jaromír Štětina a předseda Zahraničního výboru Jan Hamáček. Kvůli dalajlamově cestě po Evropě byl odložen na neurčito summit EU-Čína, který se měl konat v pondělí ve francouzském Lyonu.
Kromě Prahy dalajlama navštíví také Evropský parlament, který ho již tradičně podporuje. V polském Gdaňsku se setká s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, kam se oba chystají na oslavy 25. výročí udělení Nobelovy ceny za mír polskému exprezidentovi Lechu Walesovi.
Duchovní a světský vůdce Tibetu, Jeho Svatost čtrnáctý dalajlama Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, se narodil ve vesnici Tagccher v Amdu, v severním Tibetu v chudé rolnické rodině 6. července 1935. Když mu byly dva roky, pověření mniši ho rozpoznali jako reinkarnace posledního třináctého dalajlamy. V roce 1939 ho přivedli do Lhasy, kde byl o rok později prohlášen hlavou tibetských buddhistů. V šestnácti letech musel dočasně převzít plnou světskou i duchovní odpovědnost, které vyplývá z jeho funkce dalajlamy, kvůli problémům, které vznikly v Tibetu s postupující čínskou okupací. Sedm dní po občanském povstání proti Číňanům, 17. března 1959, dalajlama opustil Lhasu. Útočiště mu nabídla Indie, kde do současnosti žije v exilu v malém městečku Dharamsala na severu země. V roce 1959 zahájil kampaň za mírový návrat tibetské nezávislosti, za kterou obdržel Nobelovu cenu za mír v roce 1989.