Demonstrace neonacistů před velvyslanectvím se obešla bez násilí

Zhruba padesát neonacistů a přibližně dvojnásobný počet jejich odpůrců se dnes sešlo v Praze před německým velvyslanectvím. Neonacisté přišli podpořit německého vězně Ernsta Zündela, který popírá holokaust. Shromáždění se zatím obešla bez násilí. Obě skupiny od sebe odděloval policejní kordon, policie nezasahovala.

 

„Nic než lži. Naučte se číst,“ skandovali během projevů neonacistů aktivisté před ambasádou. Nesouhlas s demonstrací pravicových extremistů přišlo vyjádřit i několik politiků, mezi nimi senátor Jaromír Štětina. ČTK řekl, že podle něho by policie měla zasáhnout a odkázal na paragraf trestního řádu o popírání zločinů nacismu a komunismu. Krátce před polednem neonacisté demonstraci ukončili a rozešli se.

 

Šestašedesátiletý Zündel byl obviněn, že prostřednictvím internetu šířil nenávist vůči Židům a tvrdil, že se holokaust nikdy nestal. Popírání holokaustu je v Německu trestný čin, za který bude Zündel postaven 8. listopadu v Mannheimu před zemský soud. Rozsudek by pak měl být vynesen 24. listopadu. Do Německa byl Zündel vydán na jaře z Kanady, odkud byl vypovězen kvůli antisemitismu.