Děkujeme za dary, svobodu i radary

Praha – Po několika antibushovských, antiradarových a antiamerických demonstracích se včera na Václavském náměstí v Praze konalo jediné shromáždění na podporu Spojených států.
„Děsil jsem se toho, že naše země bude celému světu představena jako banánová republika, která snad baží po návratu k totalitním praktikám a systému. Žije tady silná skupina lidí, kteří souhlasí s umístěním radarové základy,“ řekl organizátor demonstrace Zbyněk Horváth.
Na pódiu v dolní části náměstí vystoupil například i písničkář Pepa Nos, senátor JaromírŠtětina nebo aktivista Vladimír Hučín. Pod pódiem stálo několik lidí s americkými vlajkami a s plakáty hlásajícími hesla jako: Děkujeme za dary, svobodu i radary, Ano základnám nebo Nikdy více Mnichov. Na demonstraci bylo kolem dvou set lidí, mnozí z nich se k ní však připojili, když šli náhodou kolem.
„Ukazuju Prahu americkým spolužákům, kteří sem přijeli na výměnný pobyt. Jsou z toho nadšení a nechtějí se hnout od pódia,“ vysvětloval svou přítomnost třiadvacetiletý Jan.
Podle Zbyňka Horvátha je důležité, aby během dvoudenní návštěvy Bushe zazněla podpora americké zahraniční politice. „Musíme přijmout ochranu Ameriky ať chceme, nebo nechceme. Jinou možnost nemáme. Není v silách nejen České republiky, ale celé Evropy ubránit se případnému nepříteli,“ dodal.

Foto popis| Muž drží ceduli s nápisem vyjadřujícím podporu americkému radaru v Česku
Foto autor| FOTO: AP