Dejte Michalákové právní pomoc, vyzývají europoslanci vládu a nabádají ke zdrženlivosti

lidovky.cz,
7. října 2015, ČTK.

Sedm českých europoslanců z lidovecké frakce Evropského parlamentu vyzvalo vládu, aby Evě Michalákové poskytla účinnou právní pomoc a znalce norského právního systému. Kabinet by pak měl zajistit také odborníky pro postup před Evropským soudem pro lidská práva. Europoslanci to uvedli v prohlášení. Žádají politiky o zdrženlivé vystupování v kauze. Norské úřady rozhodly o zbavení Michalákové rodičovských práv k oběma synům a o adopci mladšího hocha, matka se chce odvolat.

Prohlášení podepsali čtyři europoslanci TOP 09-STAN Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil a Jaromír Štětina a tři lidovci Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda a Tomáš Zdechovský, který navrhoval po zveřejnění norského rozhodnutí vyhoštění norské velvyslankyně z Česka. Teď se připojil k výzvě, podle níž vyhošťování není přístupem, který by vedl ke společnému životu dětí s jejich matkou a rodinou. „Já mám ale jiný názor a vyhoštění považuji za silné politické gesto,“ řekl Zdechovský. Je přesvědčen o tom, že norská diplomacie uvedla českou stranu v omyl, když ji ujišťovala, že adopce dětí Michalákových není ve hře.

V prohlášení sedm europoslanců vyzývá politiky všech stran, aby v kauze vystupovali zdrženlivě a „vždy sledovali jedině zájem obou dětí, nikoli vlastní osobní zájmy“. Žádají vládu, Parlament, ministerstva a příslušné úřady, aby kvůli případu vyvinuly nejvyšší diplomatické úsilí při jednáních s norskou stranou. Její kroky považují za postup proti zájmům obou chlapců Michalákových. Kabinet by měl jejich matce poskytnout právní pomoc, znalce norského právního systému a odborníky pro případný postup před štrasburským soudem. Europoslanci v prohlášení napsali, že případ odmítají věcně medializovat, aby nepostupovali proti zájmu dětí i jejich matky. Ta se k norskému rozhodnutí nechtěla vyjadřovat. Poukázala na to, že norské úřady jako jeden z hlavních důvodů pro zbavení rodičovských práv uvádějí to, že mluvila s médii.

Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny – dnes desetiletého Denise a šestiletého Davida – v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud považoval ale zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Michaláková loni v prosinci požádala o přezkoumání, rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího syna padlo nyní. Chlapci se narodili v Norsku, jejich matka tam žije.