CzechTech: Policisté zasáhli

Josef MARŠÁL, moderátor
——————–
Začaly sobotní Události. Dobrý večer.

Světlana ZÁRUBOVÁ, moderátorka
——————–
Hezký večer. Policie znovu zasáhla proti účastníkům technoparty CzechTek 2005. Těžkooděnci a vodní děla se je už přes tři hodiny snaží vytlačit z louky u Mlýnce na Tachovsku. Podle záchranářů je tam asi třicet zraněných.

Zdeněk SOUKUP, redaktor
——————–
Po šestnácté hodině policie vyzvala účastníky, aby vyklidili prostor. Po deseti minutách je začala vytlačovat. Použila dělobuchy, dýmovnice a vodní děla.

účastnice technoparty
——————–
Zásah je zcela neadekvátní. Tamhle vidíte, pokud to, tak je to vodní dělo. Vidíte tady nějakýho člověka, že by byl ozbrojený, že bysme se chovali jakýmkoli způsobem agresivně, že bysme vytahovali pistole nebo nože?

účastník technoparty
——————–
Tohle je povolená akce, co já vím. Byla sepsána smlouva. Já nevím, proč nás odsud vyhází. Kvůli čemu?

Zdeněk SOUKUP, redaktor
——————–
Policie sem přisunula mohutné zálohy. Je tady asi tisíc těžkooděnců.

Jolana ČÍHOVÁ, tisková mluvčí Policie ČR Plzeň
——————–
Budeme zasahovat na pozemcích, kteří majitelé podali trestní oznámení a nechtějí, aby účastníci technoparty byli na jejich pozemcích a ničili jim jejich majetek.

Zdeněk SOUKUP, redaktor
——————–
Více než tisícovka aut účastníků, kteří se nemohli během dne přes policejní blokádu dostat na louku, zaplavila okolní vesnice.

obyvatel okolní obce
——————–
To je všude vobležený kolem dokola, chodí na záchod a já nevím, jak to tady bude vypadat, až to skončí.

obyvatel okolní obce
——————–
To je hrozný. Protože to je všechno, jak se řekne, zacpaný, všechno jenom samej bordel a nic jinýho.

Zdeněk SOUKUP, redaktor
——————–
Krátce před zásahem předali obyvatelé vesnic policistům petici, ve které žádali pro automobily účastníků volný přístup na CzechTek.

obyvatelka Újezdu pod Přimdou
——————–
Napadají lidi, už začínají být agresivní, doteď se teda chovali slušně, už to není pravda, je jich tam čím dál tím víc, okupujou naše pozemky, máme je na zahradách, máme je skoro už i v baráku.

obyvatelka Újezdu pod Přimdou
——————–
Na holku mi tam najížděli s autem, nesla malou v náručí. Já se bojím.

Zdeněk SOUKUP, redaktor
——————–
Je sedmnáct hodin a patnáct minut. V tuto chvíli se zdá, že zásah nebude jednoduchý.

Světlana ZÁRUBOVÁ, moderátorka
——————–
Situaci na místě sleduje celý den Alice Machálková. Dobrý večer, Alice. Jak to tam vypadá teď a proč policie vlastně zasáhla?

Alice MACHÁLKOVÁ, redaktorka
——————–
Dobrý večer. Tak, já musím říct, že v tuto chvíli byl celý teda zásah pozastaven, těžkooděnci, policisté se shromáždili v dolní části louky. Z původních pěti tisíc účastníků technoparty už jich tady zbyly v podstatě jenom zbytky a ten celý zásah vypukl zhruba v šestnáct hodin třicet minut. Policisté vydali oficiální prohlášení, ve kterém říkají, že několik majitelů sousedních pozemků podali trestní oznámení, ve kterém tvrdí, že jim byly způsobeny nějaké škody. To byl důvod, proč se policie rozhodla, že technoparty ukončí. Zhruba v šestnáct třicet začaly kordony policistů postupovat po té louce, snažily se vytlačit ty účastníky technoparty z toho prostranství a hlavně se snažily, to byl jejich cíl, umlčet jejich zvukové aparatury. V tuto chvíli tedy se vyčkává, co bude následovat.

Světlana ZÁRUBOVÁ, moderátorka
——————–
Alice, kam policie vyznavače techna vytlačila?

Alice MACHÁLKOVÁ, redaktorka
——————–
Snaží se je vytlačit z té louky, snaží se, aby tu technoparty ukončili a odjeli po dálnici. Dálnice je z toho důvodu také už tři hodiny zcela uzavřená, a to v obou směrech. Zatím tedy se jim to zcela nepodařilo, ale většina těch účastníků technoparty už odjela. Já bych chtěla říci, že tady na místě zůstalo třicet zraněných, to je aktuální informace, kterou nám potvrdila záchranná služba. Nespecifikovala přitom, zda ti zranění jsou pouze z řad účastníků technoparty, nebo i z řad policie. Chtěla bych v této souvislosti upozornit, že pokud tady má někdo své známé, své příbuzné a nemůže se jim už delší dobu dovolat, neznamená to automaticky, že by se jim něco stalo, protože tady úplně přestala fungovat síť mobilních telefonů, nedá se prakticky nikam dovolat.

Světlana ZÁRUBOVÁ, moderátorka
——————–
To byla Alice Machálková, děkujeme, Alice, za informace. Teď se podívejte, jak na policejní zásah reagovali někteří politici.

Jiří PAROUBEK, premiér /ČSSD/
——————–
Tak, já neznám konkrétně tu situaci, protože jsem teď na dovolené v Rakousku a s ministrem vnitra jsem hovořil brzo po ránu, takže neznám tu konkrétní situaci. To museli policisté vyhodnotit, jestli je to nutné a já pevně věřím, že vyhodnotili tu situaci správně.

František BUBLAN, ministr vnitra /nestraník/
——————–
Postup policie teď nemohu hodnotit, protože nejsem na místě, ale pokud vím, tak to dělá v souladu se státním zástupcem a se soudním znalcem, který tam ocenil už napáchané škody na těch přilehlých pozemcích. Navíc je to ještě podloženo trestním oznámením těch majitelů těch okolních pozemků, takže si myslím, že je to v pořádku.

Jaromír ŠTĚTINA, nov.LN agent.Epicentrum
——————–
Zásah policie je neadekvátní, protizákonný a svědčí o tom, že komunistické metody používání síly u nás dosud nevymřely.

Ivan LANGER, místopředseda PS PČR /ODS/
——————–
Během celého roku, který uběhl od minulé technoparty, bohužel, policie nebyla schopná definovat jasnou strategii, jak v takových případech postupovat. Myslím si, že ti policisté tam zasahují takto nešťastně, protože se celý zásah koná na základě politického rozhodnutí, politického tlaku ze strany premiéra Paroubka.