Čunek musel na kobereček

Vsetínský starosta a senátor se zpovídal kolegům za postoj k Romům

Znojmo – K nebývale ostré výměně názorů se včera večer schylovalo na výjezdním zasedání senátorského klubu KDU-ČSL ve Znojmě. Odpůrci senátora a starosty Vsetína Jiřího Čunka, kteří nesouhlasí s jeho řešením problémů s romskými obyvateli, chtěli kolegovi řádně vyčinit. Čunek na jednání klubu dorazil až pozdě večer. Jak jednání dopadlo bylo jasné až po uzávěrce tohoto vydání.
Některým senátorům se nelíbí to, že starosta nechal víc než stovku Romů, kteří měli velké dluhy na nájemném, vystěhovat ze zničeného domu v centru Vsetína do předem zakoupených zchátralých chalup mimo Zlínský kraj.
O skandálu jednala už minulý pátek celostátní konference lidovců. Ke konkrétnímu výsledku nedospěla. Hlasy volající po vyloučení Čunka ze strany zcela zapadly. Úřadující předseda Jan Kasal pouze konstatoval, že „vsetínské řešení“ není v souladu s programem lidové strany. Žádný trest však podle něj starostovi nemůže uložit, protože mu to neumožňují stanovy.
Strana se od Čunkova postupu nedistancovala, pouze konstatovala, že to je jeho osobní odpovědnost. „Já patřím mezi ty, kteří si myslí, že je to málo,“ řekl včera před jednáním s Čunkem senátor Petr Pithart. Nechtěl říct, zda kolegům navrhne nějaké usnesení, například aby se od starostových metod distancovali nebo jej dokonce vyzvali ke složení mandátu. „On teď vidí, jak celá řada lidí reaguje v médiích. Jsem zvědav, co řekne. Podle toho něco navrhnu,“ řekl Pithart s tím, že očekává velmi otevřenou diskusi.
Čunek trvá na tom, že vystěhování Romů bylo v podstatě milosrdným činem, protože je radnice nenechala na ulici, ale zajistila jim náhradní ubytování. Čunek má mezi senátory také hlasité zastánce, a to i z jiných stran. Včera se za něj postavil například bývalý novinářJaromír Štětina (nezávislý za Stranu zelených), který se naopak domnívá, že starosta „Romy zrovnoprávnil“.
Do kauzy se vložil vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Litomiský. Na ministerstvu pro místní rozvoj se byl včera zeptat, zda stát poskytl dvacetimilionovou dotaci na kontejnerové domy ve Vsetíně v souladu se zákonem. Náměstek pro bytovou politiku Miroslav Kalous ho ujistil, že bylo vše v pořádku. Litomiský nicméně nesouhlasí s vystěhováním dalších vsetínských Romů na Jesenicko a Prostějovsko. „Od pana starosty je naprosto bezohledné, že řeší svůj problém na úkor jiných, navíc se politicky zviditelňuje stylem Miroslava Sládka,“ opřel se do Čunka.

***

* Co udělal Čunek

Kolik Romů odstěhoval

Vsetínská radnice vystěhovala 11. října, osm dní před komunálními volbami, 36 romských rodin (asi 230 lidí) ze zdevastovaného domu v centru do obydlí z plechových kontejnerů na periferii. 16. října se dům začal bourat, starosta Jiří Čunek to využil v kampani. Asi sto dalších Romů vystěhovala radnice do zchátralých domů mimo Zlínský kraj, na Jesenicko. Další dvě rodiny (26 lidí) odsunula 30. října do vesnic na Prostějovsku.

Foto popis|