Čunek chce být předsedou KDU-ČSL

VSETÍN – Kontroverzní vsetínský starosta a senátor Jiří Čunek, přezdívaný rovněž jako »čistič« Čunek, včera potvrdil svou kandidaturu na post předsedy KDU-ČSL. S podáním přihlášky však chce počkat až na doporučení krajské konference KDU-ČSL Zlín, která proběhne v tomto týdnu ve čtvrtek.
Zvolení Jiřího Čunka za předsedu strany lidovců by však zřejmě znamenalo, že by na svou funkci starosty města Vsetína musel rezignovat. »Připouštím, že by to byl opravdu velký problém. Do voleb jsem šel pouze s tím, že budu starostou a senátorem. S dalším politickým startem jsem nepočítal,« nechal se Čunek slyšet s tím, že jméno svého případného nástupce zatím nechce uvést. »Tato záležitost je v řešení. Věci jdou velmi rychle dopředu,« vyvrátil spekulace, které se již objevily v některých médiích.
O Jiřím Čunkovi se jako o případném nástupci někdejšího šéfa lidovců Miroslava Kalouska mluvilo již v září po Kalouskově rezignaci. Avšak nejvíce do povědomí občanů vešel Čunek až po aféře s vystěhováním místních romských rodin za hranice Zlínského kraje krátce před senátními volbami. Za tento »čin« si Čunek vysloužil u mnohých svých stranických kolegů ostrou kritiku a spekulovalo se, zda za to nebude vyloučen ze strany.

Avšak celostátní sjezd KDU-ČSL rozhodl, že Čunek nebude nijak sankcionován a odpovědnost za své činy si ponese výhradně sám za sebe. Řada romských organizací na něj již za tento počin a zejména za jeho výrok, že »čistí město od vředu«, podala trestní oznámení za diskriminaci a rasismus.
Za vsetínského starostu se naopak postavil například senátor Jaromír Štětina (Stranazelených), i část vsetínských obyvatel. Další hrozbou Čunkova jmenování na předsedu strany mohlo znamenat i obvinění bývalé sekretářky za sexuální obtěžování. To však Čunek výrazně popřel s tím, že na tuto ženu podal trestní oznámení. Volba předsedy KDU-ČSL proběhne na celostátním sjezdu KDU-ČSL, který se uskuteční 9. prosince v Brně.