ČSSD pro vydání Janáčkové, ODS váhá

Senát nebude jednotný v názoru, zda vydat nezávislou ostravskou senátorku Lianu Janáčkovou trestnímu stíhání a celá kauza může vyvolat politický střet. Policie žádá o zbavení imunity kvůli podezření z rasismu. Zatímco ČSSD je pro zbavení imunity, ODS se zatím jasně nevyjadřuje, avšak někteří senátoři ODS mají však jasno a budou proti vydání. Problémem političky jsou rasistické výroky, které pronesla jako starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky.

ČTĚTE TAKÉ
Podle policie senátorka Janáčková spáchala trestný čin (uvnitř AUDIO výroků)

ODS má v senátu absolutní většinu, takže osud Janáčkové může být v jejích rukou. Podle předsedy senátu Přemysla Sobotky se bude každý senátor ODS rozhodovat podle svého svědomí a znalosti problému. Občanští demokraté považují za neopodstatněné spekulace, že Janáčkové kvůli Klausovi pomohou.

„Spekuloval bych, neznám podrobnosti, musím se podívat, o co se policie v tomto případě opírá. Pak budu přemýšlet,“ řekl předseda senátu Přemysl Sobotka (ODS). Připustil ovšem, že Janáčkové výroky nebyly zcela v pořádku. „Byly tam věty, které nepatří do standardního repertoáru politika,“ dodal. Předseda klubu ODS Jiří Stříteský se odmítl vyjadřovat: „Nemám ještě potvrzenou žádost policie a nic o tom zatím nevím.“

Jeho kolega Jaroslav Kubera (ODS) má naopak už dnes jasno. „V zemi, kde chce ministryně zavést pokuty za facky, vydat někoho za tyto věty, to bychom se museli už zbláznit,“ míní. „Je to nesmysl, nehlasoval bych pro vydání. Vždyť ona reagovala na bílé, kteří na ni tlačili, proto v zoufalství pronesla něco takového,“ řekl Aktuálně.cz Kubera. Spekuluje se o tom, že ODS Janáčkovou nevydá za to, že při prezidentské volbě hlasovala pro Václava Klause. „To je pěkná blbost,“ vyvracel to senátor Kubera.

„Nemáme žádné společné stanovisko, ale myslím, že její výroky o Romech jsou trochu vytržené z kontextu,“ řekla včera místopředsedkyně senátorského klubu ODS Daniela Filipiová.

ČTĚTE TAKÉ
Mraky nad rasistkou (komentář Jiřího Leschtiny)
SPECIÁL: Čtěte vše o rasistických výrocích Liany Janáčkové

Senátorka: „…budou tam, klidně s vysokým plotem, elektrikou, mně je to jedno…“

Senátor Jaromír Štětina (KOD, SZ) soudí, že výroky rasistické byly. „Jestliže někdo v souvislosti s etnickou menšinou mluví o ostnatých drátech, zapomíná, že tady stále žijí lidé, kteří zažili Osvětim. Pro mě je to nepřípustné. Hlasoval bych pro vydání,“ řekl Štětina.

Stejně se vyjádřil senátor Petr Vícha (ČSSD). Ten dokonce řekl, že pro vydání budou hlasovat všichni sociálnědemokratičtí senátoři. „Jsme obecně proti zachování imunity, budeme hlasovat pro vydání. Myslím, že i v zájmu paní senátorky by mělo být, aby o vydání sama požádala,“ řekl Aktuálně.cz.

Jeho slova potvrdila šéfka senátorského klubu ČSSD Alena Gajdůšková, která uvedla , že byli vždy pro zrušení nebo alespoň omezení imunity. „Náš klub vždy hlasoval pro vydání členů komory. Budeme hlasovat i pro vydání paní Janáčkové,“ sdělila. Podle ní má imunita člena parlamentu chránit proti případné zvůli moci výkonné.

„Pokud poslanec nebo senátor poruší nějaké pravidlo, má se zodpovídat jako každý občan, a ten má také právo na spravedlivý proces,“ dodala Gajdůšková.

Tři senátoři klubu SNK, kam Janáčková patří, loni navštívili ostravskou kolonii Bedřiška, a poté prohlásili, že se s projevy rasismu vůči Romům nesetkali. Mezi nimi byl i šéf klubu Josef Novotný, který to zopakoval i nyní. Jak řekl Právu, nebude proto hlasovat pro vydání Janáčkové.