Senátoři jsou zvyklí na krátké schůze bez většího zájmu veřejnosti. Včera se v práci zdrželi, byli v centru pozornosti. Dorazil tam návrh, že církve mají dostat během třiceti let tolik, kolik stát vynaloží na starobní penze za dva měsíce.
Před vchodem do Senátu včera postávali demonstranti, kteří protestovali proti vrácení majetku církvím. „Má Bůh mít majetek?“ měli napsáno na transparentech.
Za zdmi v jednacím sále se mezitím strhla debata, jestli neporušili zákaz demonstrovat nejblíže sto metrů od senátních budov a jestli je to petiční akce, nebo už demonstrace. Prošetření celé věci žádal kupodivu zejména Jaromír Štětina z TOP 09, což je paradox, protože speciálně on se vždycky angažoval v boji za lidská práva.
Senátoři včera projednávali jeden z nejdůležitějších zákonů letošního roku, který přiznává církvím nemovitý majetek 75 miliard a rentu ve výši 59 miliard, která se bude platit třicet let. Od začátku jednání zřejmé, že levice má dost hlasů, aby dokázala církevní restituce vrátit do Sněmovny.
Přesto tam ráno přišla svůj zákon hájit ministryně kultury Alena Hanáková, i když pravděpodobnou prohru nemohla moc odvrátit. „Určitě mi stojí za to přijít a hájit svůj návrh. Odpůrcům vzkazuji, že by se měli zamyslet, zda se to už nemělo za těch 20 let stihnout,“ řekla Hanáková.
Lidovecké pokušení
Sociální demokracie v Senátu už sice nemá většinu 41 senátorů, ale i ti, kteří ČSSD opustili a vstoupili třeba k Zemanovcům, mají s církevními restitucemi problém. Jednání včera začalo několikahodinovou debatou, do které se zapojili příznivci i odpůrci, obě strany s těžkými argumenty.
„Není ani na platy policistů a hasičů,“ kritizoval církevní vyrovnání třeba senátor Vladimír Dryml, který nedávno přešel k Zemanovi. Ten dokonce restituce označil za „loupež za bílého dne“.
Při Drymlově vystoupení lidovecký senátor Stanislav Juránek demonstrativně opustil sál. „Tady věcné argumenty úplně chybí. Můžete něco říkat, ale nemá to smysl,“ kroutil hlavou Juránek, když procházel kolem novinářů. Dál se rozvinula debata, jestli zákon neprolamuje Benešovy dekrety, přestože je v něm výslovně napsáno, že nikoli. „Dlouhodobě se vyrovnání s církvemi státu vyplatí. Sociální demokraté vsadili na populismus,“ reagovala místopředsedkyně Senátu Alena Palečková (ODS).
Podle kuloárních informací z průběhu dne měla proticírkevní většina dokonce přes padesát senátorů, když se přičtou komunisté a někteří nezávislí. Lidovci s poněkud nejasným názorem se do poslední chvíle radili, jak budou v době proticírkevních nálad hlasovat.
Strana byla vystavena velkému pokušení získat body odmítnutím u veřejnosti nepopulárního zákona.
Odpoledne se pak zdálo, že pravice zvolí taktiku „obstrukcí“.
Po polední pauze totiž senátor Petr Bratský vystřihl jedno z nejdelších vystoupení v historii Senátu. Trvalo přes hodinu a ČSSD po něm dostala takový strach ze zdržování, že raději rovnou omezila délku příspěvků na dvakrát deset minut. Socialisté propadli panice, že brzy vyprší třicetidenní lhůta, do které musí o zákoně rozhodnout, jinak jde k prezidentovi.
Už zase chodí složenky
Večer už všichni sledovali hlavně tabuli s počtem přihlášených senátorů. Když se zdálo, že už se diskuze chýlí ke konci, vždycky tam přibyl nějaký nový zájemce.
V osm hodin večer Senát vyrovnání s církvemi zamítl.
„Pro tento návrh zákona bych ruku nezvedl ani na mučidlech, zejména katolické církvi tak osvědčených v minulosti,“ hřímal Jaroslav Doubrava ze Severočeši.cz.
Místopředsedkyně Senátu Alena Palečková kritizovala levicové kolegy, že nadbíhají veřejnému mínění: „To by pak při současných náladách společnosti dobrým volebním tahákem mohlo být také zrušení Senátu a naházení všech senátorů do Vltavy.“
***
„Dlouhodobě se vyrovnání s církvemi státu vyplatí.“ Alena Palečková místopředsedkyně Senátu