Čeští europoslanci ELS: ostře nesouhlasíme s pozváním Putina

Europoslanci TOP09/STAN a KDU-ČSL sdružení v poslaneckém klubu Evropské lidové strany ostře nesouhlasí s pozváním ruského prezidenta Putina českým prezidentem Zemanem. Pozváním Miloš Zeman definitivně potvrdil, že je ochoten udělat vše pro to, aby se vlísal do přízně Putina a vehnal ČR do náruče Ruska. Na tom nic nemění skutečnost, že pozvání se týká účasti na připomínce 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, které je zároveň mezinárodním dnem boje proti holokaustu.

V situaci, kdy Rusko nerespektuje mezinárodní právo a vojensky zasahuje do vnitrostátního konfliktu na Ukrajině, vnímáme pozvání Putina na jakoukoliv slavnostní či vzpomínkovou akci jako krajně nevhodné. Takové pozvání nemůže vyznít jinak než jako projev náklonnosti a sympatií k současné agresivní politice Ruska na Ukrajině.

Prezident Zeman svými výroky i činy nabourává jednotný postoj EU ve vztahu k Rusku a jedná v rozporu se zájmy ČR jako členského státu EU.

Zemanova proruská politika ospravedlňující a legitimizující separatistické akce na východě Ukrajiny je v ostrém protikladu k postoji EU, která v současné době připravuje návrh na rozšíření sankčního seznamu právě o jména separatistů z východu Ukrajiny.

Luděk Niedermayer (TOP09/STAN), předseda České národní delegace v ELS

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), místopředsedkyně České národní delegace v ELS