Češi jsou tráveni toxickým prachem

Jorga HRUŠKOVÁ, moderátorka
——————–
Češi jsou tráveni toxickým prachem. Vyplývá to z šetření, která provedla organizace Greenpeace. Ekologičtí aktivisté naměřili v bytech a kancelářích zdraví škodlivé látky, které jsou obsažené v prachu. Do akce se zapojily osobnosti veřejného života, jako například herec Jaroslav Dušek nebo politik Jaromír Štětina, kteří ekologům umožnily měření ve svých bytech a kancelářích.

Luděk JÍRA, redaktor
——————–
Prach v našich domácnostech a na pracovištích obsahuje podle zjištění Greenpeace jedy, které se uvolňují z kabelů od elektrospotřebičů, z umělohmotných potahových látek a dalších předmětů.

Zbyněk HAVRÁNEK, mluvčí Greenpeace
——————–
Ve všech našich interiérech se vyskytuje množství toxických látek, které bohužel poškozují lidské zdraví. Byly to ftaláty, potom bromované zpomalovače hoření, alkylfenoly.

Luděk JÍRA, redaktor
——————–
Hlavní český hygienik Michael Vít, který si také nechal v kanceláři odebrat prach, říká, že neexistují normy nebezpečnosti těchto látek pro lidský organizmus.

Michael VÍT, hlavní hygienik ČR
——————–
Je velmi obtížné dneska hodnotit škodlivost prachu vycházejícího z koberce, já bych potřeboval tu nabídku, kterou člověk vlastně inhaluje v té obytné místnosti.

Luděk JÍRA, redaktor
——————–
Pracovníci Greenpeace chtějí na základě měření, které provedli, přesvědčit zástupce průmyslové výroby, aby používali jiné, méně škodlivé látky. Výrobci mobilů a značkového sportovního oblečení už prý přislíbili nápravu.

Zbyněk HAVRÁNEK, mluvčí Greenpeace
——————–
Působíme na politiky, aby prosadili změnu chemické politiky.

Luděk JÍRA, redaktor
——————–
Aktivisté z Greenpeace připravují zároveň druhou vlnu měření toxických látek v prachu. Tentokrát budou vzorky odebírat v různých mateřských školách.