Letos po dvanácté se udělovala prestižní cena Ferdinanda Peroutky v Pantheonu Národního muzea.
Slavnostního předání ceny Ferdinanda Peroutky, které se konalo v Pantheonu Národního muzea, se zúčastnil i Jaromír Štětina. Prestižní cenu, která se udílí od roku 1995, letos získali Jiří Kovtun, Jindřich Šídlo a Renata Kalenská.
Dnes osmdesátiletý Jiří Kovtun je slovy Jana Petránka „významným filozofem, básníkem a spisovatelem, pokračovatelem v díle Ferdinanda Peroutky“. Začínal jako redakční tajemník týdeníku Vývoj, poté pracoval jako sociální pracovník v tehdejším Západním Německu a jako redaktor Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky. Od roku 1973 působil 32 let jako odborník v knihovně Kongresu USA a právě tam čerpal mimořádně cenné informace • ve své knize Republika v nebezpečném světě (s podtitulem Éra prezidenta Masaryka 1918-1935) zveřejňuje poprvé odtajněné materiály z kongresové knihovny. Právě obdobím vzniku československé státnosti se hodně zabývá, kromě toho překládá prózu i poezii a sám vydal v roce 1995 básnickou sbírku Hřbet velryby. Jiří Kovtun se předávání nemohl zúčastnit, po svém zeti poděkoval a pozdravoval Slávku Peroutkovou, manželku svého blízkého přítele Ferdinanda.
Dalším oceněným novinářem je pětatřicetiletý Jindřich Šídlo, komentátor a vedoucí domácí rubriky Hospodářských novin. Byl 10 let komentátorem týdeníku Respekt, působil i v Lidových novinách a MF Dnes. Zabývá se především oblastí lidských práv, je spoluautorem televizního cyklu Intolerance.
Renata Kalenská, třetí letošní laureátka, je známá zejména svými rozhovory nejen s českými politiky, kterých Lidové noviny vydaly od roku 1997 už 300. Novinářka, která je proslulá svou neústupností, ve svém projevu vyjádřila nesouhlas s aktuálním děním kolem Vladimíra Mlynáře, taktéž držitelem Ceny Ferdinanda Peroutky.
U zrodu ceny stáli Slávka Peroutková, Jiřina Rumlová a Jiří Ruml a je udělována novinářům, kteří jsou nejblíže odkazu významného českého novináře a publicisty Ferdinanda Peroutky. Jejím prvním držitelem je rozhlasový reportér Jiří Ješ, mezi dalšími laureáty jsou například filmový dokumentarista Milan Maryška, někdejší disident a signatář Charty 77 Jan Urban, publicista Ivan Hoffman, spisovatel a publicista Antonín Přidal či novinářka Petra Procházková. Jaromír Štětina tuto cenu získal v roce 1997.