Bublan se chystá na interpelace kvůli zásahu policistů

PRAHA 3. dubna (ČTK) – Ministr vnitra František Bublan se připravuje na dotazy poslanců týkající se zásahu policistů během komunistických oslav 1. máje na Letenské pláni. Policie při akci pořádané KSČM zatkla dva muže, kteří podle ní narušovali veřejný pořádek. Filmový dokumentarista Martin Vadas podal v souvislosti s policejním zásahem trestní oznámení. Postup policie se nelíbí ani některým politikům.

Jedním ze zadržených je aktivista Jan Šinágl, který se podle policie dopustil dvou přestupků, proti veřejnému pořádku a proti právu shromažďovacímu. Spolu s ním byl zatčen i student z Brna Martin Dufek, který je obviněn z výtržnictví a poškozování cizí věci. Údajně propíchal policistům pneumatiky u služebního auta.

Vadas, který na demonstraci natáčel dokument, dnes ČTK řekl, že byl svědkem, jak několik civilistů napadlo Šinágla a Dufka. „Tito lidé se odmítli legitimovat a teprve z tisku zjišťuji, že se mělo jednat o policisty,“ řekl Vadas. Student podle něj naznačil kop do služebního auta a následně jej prý brutálně napadl údajný policista. Vadas odmítá, že by Dufek poškodil pneumatiky policejního vozu, což podle něj na služebně potvrdil i zakročující policista. „Doufám, že se to vyřeší a že policie požádá o záznamy, které byly při zákroku pořízeny,“ řekl Vadas. Podle něj je také zarážející, že policisté Šinágla po hodině, kdy ho drželi v poutech, propustili a odmítli sepsat jakýkoli záznam.

Mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová dnes ČTK řekla, že postup policistů se stále vyšetřuje. Už v pondělí Bublan novinářům řekl, že se případem osobně zabývá. Předmětem šetření jsou podle něj i videozáznamy zachycující zákrok policistů.

Podle Kovářové je zatím ale brzy na to případ nějak hodnotit. „Zvláště pokud bylo podáno trestní oznámení, tak se celá záležitost nemůže vyřešit během několika dní,“ doplnila.

Ministr se zatím připravuje na interpelace, které již oznámil místopředseda ODS Ivan Langer, uvedla Kovářová.

Podle Langra byl policejní zásah nepřiměřený. Domnívá se, že policie se snaží potírat pravicový extremismus a levicový přehlíží. Proto chce, aby ministr zásah vysvětlil.

Případem se bude možná zabývat také branný výbor sněmovny. Poslanecký klub KDU-ČSL dnes vyzval své zástupce ve výboru, aby iniciovali jeho mimořádné zasedání, jež by se okolnostmi policejního zásahu zabývalo. Zástupci ODS iniciativu lidovců podpoří.

Proti postupu policie kvůli zadržení Šinágla protestoval také senátor Jaromír Štětina (zaStranu zelených), spoluautor protikomunistické novely trestního zákona.