Europoslanec Jaromír Štětina (za TOP 09) pozval do Evropského parlamentu velitele praporu Azov přezdívaného Bílý vůdce. Pozval ho přesto, že dokonce i Američané, které nelze podezřívat ze stranění Rusku, výslovně zakázali školit a cvičit příslušníky tohoto útvaru, neboť je podle mnoha prokazatelných indicií považují za neonacisty.
Liberál může namítnout, že europoslanec Štětina si může pozvat na půdu EP třeba i ty, kdo upalovali v Oděse neozbrojené demonstranty a na ulici dobíjeli lidi, kterým se podařilo z oken hořící budovy vyskočit.
Každý by měl mít svobodu ukázat, na čí straně stojí a jaké zacházení s lidmi jiného názoru je mu nejbližší.
Jaromír Štětina ovšem tvrdí, že „nemluvit s těmito lidmi znamená nemít zájem o řešení tohoto konfliktu“. V tomto bodě už musí i liberál zpozornět. Není to totiž tak dávno, kdy předseda Evropského parlamentu Martin Schulz zakázal vstup do EP ruským diplomatům, kteří jsou v Bruselu a Štrasburku řádně akreditováni.
Dáme-li za pravdu Štětinovi, musíme se ptát, proč předseda Evropského parlamentu nemá zájem na řešení konfliktu, jehož pokračování ohrožuje celou Evropu. A je třeba se ptát i dále. Proč pan europoslanec nepozval do parlamentu také třeba zástupce Doněcké a Luhanské oblasti? Chce vůbec přispět k řešení konfliktu, jestliže dává slovo pouze jediné z válčících stran?
Záležitost má velice ožehavé širší politické aspekty. Oficiálním spojencem Evropské unie jsou dnes vláda a prezident sídlící v Kyjevě. Dobrovolnické prapory opakovaně vyzvaly k jejich svržení, a to třeba i za cenu krveprolití ještě většího, než jakého jsme byli svědky posledně na Majdanu.
Jaromír Štětina tyto informace jistě má. Svým pozváním jednoznačně nahrává ruské propagandě, která považuje celý kyjevský režim za fašistický.
A podivnostem není konec. Politici strany, za kterou byl zmíněný europoslanec do EP zvolen, se od jeho nápadu nijak nedistancovali, naopak.
Šéfové topky, bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, ignorují koketování s tím, kdo dostal pozvánka do Bruselu, ačkoliv by se měl spíš obávat pozvání do Haagu.
Topka by si měla dávat velice dobrý pozor, aby neskončila jako mrtvý brouk s nahnědlými krovkami.
O autorovi| Jan Keller (Autor je sociolog, europoslanec za ČSSD)