Skupina osmi Čechů vyrazila letos v září třemi terénními auty z Prahy do Indie, aby tam v kajaku sjela jednu ze zdrojnic Gangy: řeku Alaknandu. Její vody byly na kajacích zatím nespluté. Už nejsou. Mezi odvážlivci, kteří pokořili divokou řeku, byl i Tomáš Minařík z Brna.
„U pramene Alaknandy jsme dostali požehnání „pudja“ od místního svatého muže, abychom posvátnou řeku sjeli bez úhony, a také na naše lodě namaloval svastiku,“ vzpomíná Minařík. Na záludnou Alaknandu se kajakáři připravovali v Norsku, kde řeky nabízejí srovnatelné podmínky.
V roce 2003 sjel Minařík i pravý přítok Gangy řeku Bhágiráthí, a je tak spolu s se svým kolegou Filipem Jančarou pravděpodobně jediným na světě, kdo na kajaku oba přítoky Gangy sjeli. Sportovní výkon na řece Alaknandě přitom musel podat po náročné cestě, která vedla po takzvané Hedvábné stezce přes Turecko, Írán a Pákistán.
„Problém nebyly jen špatné nebo vůbec žádné silnice. Neustále jsme se museli hádat o něčem s úředníky a vojáky na hranicích a platit jim peníze, “ vzpomíná Minařík.
Expedice Alaknanda 2006 navázala po téměř třiceti letech na expedici Jaromíra ŠtětinyGanga 77 a vydala se také ve šlépějích expedice prvního muže na Everestu Edmunda Hillaryho. Štětinovu výpravu v roce 1977 poznamenalo utonutí dvou členů.
„U místa neštěstí ve městě Chamoli jsme postavili pietní mohylu na památku těchto dvou českých vodáků,“ popisuje Minařík. Expedice se zúčastnil i syn jednoho z nich, Petr Jindrák, který dokonce sjel i stejné místo, kde se tragédie stala.
Vedle pokoření Alaknandy a postavení mohyly bylo také důležitým cílem expedice, jejímiž členy byl i kameraman a fotograf, dokončit dokument o přehradě Tehri na druhém přítoku Gangy řece Bhágiráthí. Měl by ukázat, jak zasáhla druhá největší přehrada v Asii přírodu. Místa, kde byli v roce 2003, byla už pod vodou.