Brexit je nebezpečný. Štětina: Unie přišla o nejlepší armádu, hrozí opět války

blesk.cz
27. června 2016, autor: Zuzana Štíchová.

Ztráta nejlepší armády ze všech členských zemí, dominový efekt a obnovení starých konfliktů, které se mohou snadno proměnit v lokální války. To jsou možné důsledky vystoupení Velké Británie z Evropské unie podle českého europoslance za TOP 09 Jaromíra Štětiny. V rozhovoru pro Blesk.cz také prozradil, jak limituje české vládní politiky špatná znalost cizích jazyků.

Britové v referendu vyjádřili svůj názor, podle některých politiků hrozí rozpad Evropské unie. Jak by vypadala Evropa suverénních států?

Nemůžeme dopustit, aby se evropské instituce rozpadly. Poněvadž to je garant míru. Vždyť to ta paní

Merkelová před časem jasně řekla. Kdyby nebylo Evropské unie, tak my Němci jsme se s Francouzi už dávno vzájemně vyřezali. Kvůli tomu je to potřeba.

Kdyby se Evropská unie rozpadla, všechny ty staré evropské bolesti začnou znovu hnisat a znovu začnou možná také krvácet. Alsasko, Žitný ostrov, Sedmihradsko – to jsou všechno zárodky nových válek a jsou všude, kam se v Evropě podíváte. Pokud se Evropská unie rozpadne, do několika let začne série různých lokálních evropských konfliktů. A ty budou dražší, než je provoz tady celého toho velkého bruselského cirkusu.

Brexit je tedy skutečnou hrozbou pro bezpečnost?

Pro tento koncept (Evropskou unii) je brexit nebezpečný už z toho důvodu, že Británie má nejsilnější armádu ze všech členských zemí. A je možná také nejbojeschopnější. Může to znamenat také dominový efekt. Podívejte se, kolik hlasů v ČR se ozvalo, že máme vystoupit. Z jakých stran? Tady v Evropském parlamentu když se hlasuje o záležitostech týkajících se budoucnosti Evropské unie, vždycky bolševici napravo a „lepenovci“ nalevo mají stejné barvy světýlek, která ukazují, jak kdo hlasoval. Jsou si velice blízcí.

Jakou vyjednávací pozici má vůbec Česká republika v Bruselu nebo na půdě Evropského parlamentu? Mluví se o tom, že by v rámci rozvazování vztahů s Velkou Británií a reformou EU měla „tlačit“ na své zájmy…

Já jsem eurofederalista. Pro mě je důležitá jednota Evropy a náš pan ministr vnitra tady na jednáních často tancuje vzdorotanečky. Tím jednotu vlastně rozbíjí…

Nejsou ten vzdor a naše „ne“ i třeba v rámci debaty o migraci ovlivněny také absencí jazykových dovedností našich politiků? Mám na mysli především ty vládní. Třeba premiér

Sobotka angličtinou nevyniká, natož pak jiným jazykem…

Je to samozřejmě handicap, ale dost to nahrazuje česká diplomacie. Třeba stálým zástupcem ČR při EU je pan Povejšil (Martin Povejšil – pozn. red.). Je to on, kdo vede oficiální jednání, pokud přijede například premiér. Horší než neumět anglicky je ale mít blbý charakter.

A ten má pan premiér Sobotka?

To bych se neodvážil říci. Jen čas od času nezvládá svou pozici, neboť je to velmi těžké. Vyšlo na něj složité období… Tvrdě vystupuju proti panu prezidentovi, vůči panu premiérovi si to ale nedovolím. To by musel udělat podobné lumpárny, jako už provedl pan prezident.