Blíží se Literární pozdravy

Čtvrtý ročník libereckého festivalu nabídne autorská čtení i setkání s literáty Bryczem či Urbanem

Liberec – Mladí literáti i zkušení spisovatelé se ode dneška sejdou v Liberci na festivalu Literární pozdravy 2006. Čtvrtý ročník přehlídky, který se většinou odehraje v Malé výstavní síni a v Experimentálním studiu Lidových sadů, nabídne kromě autorských čtení či textových prezentací také neobvyklý happening.
„Festival představuje návštěvníkům osobnosti české literární scény, které málo vystupují v Liberci,“ řekl pořadatel festivalu Tomáš Minster. „Zároveň se na přehlídce objeví místní zajímaví tvůrci nebo nejmladší autory zdejšího studentského prostředí.“
Zajímavá řada autorských čtení proběhne od čtvrtka do soboty. Svá díla představí Pavlína Brzáková, Jaromír Štětina, Miloš Urban, Pavel Brycz, Radek Malý, z místních autorů Pavlína Nohelová, Pavel Novotný, Jérome Boyon a mladí autoři ocenění v Literární soutěži Gymnázia F. X. Šaldy Zuzana Vykoukalová a Veronika Svobodová.

Festival zahájí happening s obřím archem

Festival zahájí dnes od šestnácti hodin zajímavý happening na náměstí F. X. Šaldy v Liberci.
„Akci chápeme jako hold fenoménu A4, který podle nás spojuje literaturu s ostatním konáním lidstva. Na náměstí velikána Františka Xavera Šaldy účastníci za hodinu složí z celkového počtu dvě stě padesáti šesti áčtyřkových básní v originále formát minus A4, tedy papír osmkrát větší. Vznikne tak symbolický arch obřích rozměrů a nevyčíslitelné hodnoty literární,“ dodal Minster.
Ve čtvrtek pokračuje přehlídka od sedmnácti hodin vystoupením Veroniky Svobodové a Zuzany Vykoukalové, které získaly ocenění v literární soutěži libereckých gymnazistů. V pátek nabídne Malá výstavní síň ve stejný čas autorské čtení literátů Pavla Novotného a Jerome Boyona.

Experimentální studio přivítá Jaromíra Štětinu

Od půl osmé večerní se lidé v Experimentálním studiu setkají s etnoložkou Pavlínou Brzákovou a senátorem, spisovatelem a cestovatelem Jaromírem Štětinou.
„V současné době vychází tomuto autorovi kniha s názvem Bastardci, inspirovaná životem v Rusku,“ podotkl Minster.
Sobotní program v Malé výstavní síni nabídne čtení Pavlíny Nohelové a Radka Malého. Večer v Experimentálním studiu bude patřit dvěma osobnostem domácí literární scény Miloši Urbanovi a Pavlu Bryczovi.
„Tento autor žije v Jablonci nad Nisou a učí na libereckém gymnáziu. Získal Státní cenu za literaturu s románem Patriarchátu dávno zašlá sláva. Nyní mu vychází kniha Malá domů,“ vyprávěl Minster. „Miloš Urban je jedním z našich současných nejčtenějších autorů. Obdržel cenu Magnesia za prózu Hastrman. Mezi jeho další známé tituly patří například Sedmikostelí nebo Stín katedrály.“ Sobotním autorským čtením liberecký festival končí.

Foto popis| PAVEL BRYCZ. Program libereckých Literárních pozdravů nabídne také setkání s jabloneckým spisovatelem Pavlem Bryczem.
Foto autor| FOTO: MAFA