BIS skončila zkoumání tajných dokumentů senátora Štětiny

Praha 21. prosince (ČTK) – Bezpečnostní informační služba (BIS) předala státnímu zástupci výsledky svého šetření ohledně tajných materiálů, kterými disponuje senátor JaromírŠtětina. ČTK to řekl mluvčí služby Jan Šubert. Materiály podle Štětiny dokazují, že tajná služba ve spolupráci s ČSSD zasahovala do práce orgánů činných v trestním řízení v případě bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína.

„Zprávu jsme předali státnímu zástupci a nyní je na jeho rozhodnutí, jak bude postupovat,“ řekl ČTK Šubert.

Odkud dokumenty získal, senátor odmítá sdělit. Před několika týdny je předložil sněmovnímu výboru pro kontrolu BIS.

Komise předala Štětinovy písemnosti Inspekci BIS ke zkoumání. Služba potvrdila, že některé z nich pocházejí opravdu od ní. Šubrt ale přesto zdůraznil, že nejde o žádný únik informací z tajné služby. Dokumenty si totiž od BIS vyžádaly další instituce a odtud pravděpodobně unikly.

Předseda komise Jeroným Tejc (ČSSD) nejdříve hovořil o tom, že BIS nebo komise by měly kvůli úniku dokumentů podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Později svá vyjádření zmírnil.

Podnět k šetření, kde se vlastně tajné materiály vzaly a odkud pocházejí, podal podle informací ČTK žalobce zastupitelství pro Prahu 1 Michal Zachystal, který se zabývá vyšetřováním případů týkajících se policie a tajných služeb. Podle mluvčí Městského zastupitelství Štěpánky Zenklové nyní Zachystal materiály zkoumá. Teprve poté se rozhodne, zda kvůli úniku tajných dokumentů podá trestní oznámení.

Možnost, že dokumenty sice BIS patřily, ale zřejmě unikly odjinud, již dříve naznačil i Tejc. Ten řekl, že se musí zjistit, zda nebyly obsaženy ve spisech jiných orgánů činných v trestním řízení. Štětinu také vyzval, aby příště zacházel s podobnými dokumenty podle zákona.

Senátor tvrdí, že materiály získal v souvislosti se svou prací, a není tedy povinen sdělovat, kde je získal.

Podle Štětiny se BIS snaží zamaskovat své nezákonné postupy. Senátor už delší dobu obviňuje ČSSD, že se před lety pokusila s pomocí BIS zničit zpravodajce Hučína.

sta mal pba