Bez stabilního řešení budou předčasné volby

PRAHA( – KSČM preferuje stabilní řešení v ČR a je ochotna ho hledat v projektu levostředové vlády nebo ve vládě národní shody. Přístup KSČM k řešení současné politické krize, ke krizi vládnutí, shrnuli na včerejší tiskové konferenci předseda jejího ústředního výboru a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip a předseda klubu KSČM ve Sněmovně Pavel Kováčik.
»Máme za sebou první neúspěšný pokus o sestavení vlády a politické strany se nejsou schopny domluvit na tom, jaký formát vládnutí tu bude. Přestože prezident republiky několikrát vyzval ke stabilnímu řešení, to se nedostavuje. Jako důvod toho, že neexistuje dohoda politických stran, vidím rostoucí extremismus ve vyjádření některých představitelů. Místo toho, aby jednotlivé politické strany hledaly cestu, jakým způsobem ukončit krizi, která obtěžuje občany, tak ODS, ač nevyhraje volby, nerespektuje jejich výsledek a organizuje demonstrace proti KSČM. Například v Jihlavě. Nevidím na tom nic pozitivního,« zdůraznil Vojtěch Filip.
Někteří přední politici podle něj neberou slova prezidenta republiky dost vážně, když jsou ochotni vyvolávat vášně a emoce kvůli věcem, které nemají zásadní vliv na život společnosti, ale mají zásadní vliv na to, jakým způsobem jsou lidé ochotni jednat.
Akce, že se s někým nemluví, mohou skončit také tím, že lidé nebudou ochotni hledat jiná řešení než silová. To KSČM odmítá. »Preferujeme stabilní řešení, jsme schopni ho hledat na formátu levostředové vlády,« prohlásil. Zopakoval, že volby nevyhrála pravice, a to ani parlamentní. Nominální pravicové strany získaly ve Sněmovně 94 mandátů (ODS a KDU-ČSL), nominální levice, tj. ČSSD a KSČM, 100 mandátů. Šest mandátů Strany zelených nevychází z voličů pravice. »A pokud jde o vzkaz komunálních voleb – zopakuji, že 82 procent všech zvolených zastupitelů není v žádné politické straně. Většina z nich kandidovala na listinách nezávislých, nebo i na kandidátkách politických stran jako nezávislí. Lidé tedy více preferují ty, kteří se chtějí dohodnout, než ty, kteří zastávají jen své stranické zájmy,« uvedl Filip.
KSČM chce přispět ke stabilnímu řešení – a to na bázi levostředové vlády, tzn. ČSSD, případně zelených nebo části KDU-ČSL. Takto sestavený kabinet by tolerovala nebo podporovala podle obsahu vládního programu. To včera Filip zopakoval i prezidentu Václavu Klausovi. Nebo KSČM navrhuje řešení přednesené Filipem už v červnu – vládu národní shody, na níž by se podílely všechny politické strany zastoupené ve Sněmovně.
Pavel Kováčik se vyjádřil k dalším možnostem sestavování nové vlády. »Jestliže nám někdo nabízí tu či onu formu velké koalice – nabídka lidovců je její skrytou formou – s výjimkou tohoto řešení, je u každého jiného nutné, aby u něj byla KSČM,« zdůraznil. Poznamenal, že trvalé, věcné řešení několikaměsíční krize vládnutí v ČR vede přes utlumení antikomunismu zejména v řadách KDU-ČSL a Strany zelených. V tom případě by vidina levostředové vlády mohla přejít v praxi. »Každý jiný přístup znamená, že strany, které se neustále ohánějí strašením komunisty, nechtějí, aby tato země došla ke slušnému a reálnému řešení,« řekl.

Vzkaz KSČM těm, kteří budou sestavovat novou vládu

KSČM pro všechny politické strany zveřejnila své tři základní podmínky a vzkazuje těm, kteří budou sestavovat novou vládu, co po ní bude požadovat. V sociální oblasti pevný penzijní systém, vycházející ze solidarity, síť veřejných zdravotnických zařízení, podporu zaměstnanosti, růstu mezd a únosné, sociálně citlivé bydlení. V ekonomické oblasti jde o konsolidaci veřejných financí, odpovědnost státu při řízení hospodářské politiky a výkonu svých vlastnických práv včetně energetické bezpečnosti země. »Jsme proti hazardování s vlastnictvím ČEZ, proti tomu, aby výnos z této privatizace sloužil k zalepení děr ve státním rozpočtu. Tomu dá víc peněz vyplacení dividend ze státních či polostátních podniků – ať už jde o ČEZ, Lesy ČR, Vojenské lesy atd.,« zdůraznil Filip s tím, že podle odhadu by dividendy mohly státu přinést 40 miliard korun. To je víc, než je předpokládaný výnos z prodeje části státních akcií ČEZ. V oblasti státních a národních zájmů trvá KSČM na uchování současné míry suverenity ČR – přehodnocením našich účastí v zahraničních misích a odmítnutím jakékoli cizí vojenské základny na území ČR. »Také žádáme ty, kteří budou sestavovat vládu, aby repektovali, že je třeba obhájit poměrný volební systém pro volby do Sněmovny a prosazení přímé demokracie, tj. zákon o referendu,« sdělil.

Jdeme vlastní cestou

Filip zopakoval, že komunisté budou pracovat na ústavním zákonu o zkrácení volebního období Sněmovny, což v žádném případě není v rozporu s tím, že preferují stabilní řešení politické situace. Je přesvědčen o tom, že na tomto zákoně by se mělo podílet všech pět stran. »Pokud by někdo k takovému řešení nechtěl přispět, tak než aby se prohlubovala krize, jsme ochotni pro to zvednout ruku s tím, že ten, kdo nebude pro toto stabilní řešení, může přijít s jiným návrhem, než je toto dočasné řešení,« dodal. KSČM neskrývá obavy z velké koalice. »Ono je jedno z nejtěžších pro KSČM, když dostáváme denně dopisy, že není možné se spojovat s Modrou šancí ODS, ale ani s korupčníky z ČSSD,« informoval. Tvrdí, že KSČM nemá kam ustupovat, musí jít vlastní cestou. »My vlastní cestou jdeme, ale jsme přesvědčeni o tom, že nikdo jiný, než zvolení politikové, nemůže situaci řešit. Když to neučiní, nastoupí předpokládaná cesta třetího neúspěšného pokusu a rozpuštění Sněmovny. Předčasné volby jsou tady také. My si však myslíme, že odpovědnost bychom měli unést alespoň tak, že skutečnou krizi nevyvoláme. A klub KSČM ji vyvolat nechce,« podtrhl. Komunisté chtějí přispět k úspěšnému řešení druhého pokusu o sestavení vlády.

Útoky proti KSČM útokem na podstatu Ústavy

Nová vláda by se měla více věnovat korupci, obhajobě svobody slova a prostoru pro občanské iniciativy. »Útok na činnost KSM, neustálé útoky proti KSČM, jsou útokem na podstatu Ústavy ČR. Každý má právo na svůj názor, organizovat se v jakékoli politické straně, neméně v politické straně, která je trvalou součástí české politické scény. Zpochybňování KSČM, jak to udělal senátor Jaromír Štětina, je evidentním postupem k fašizaci naší země. Buď nechce číst, nebo nechce přijímat oficiální informace. Ve zprávě o extremismu vláda ČR sdělila, že levicový extremisté nezaútočili nikdy na občany, ale více než 390 fyzických útoků pravicových extremistů na zdraví a životy lidí je podle nás jasným důkazem toho, že pan Štětina buď tyto materiály nečte, nebo záměrně mate čtenáře,« prohlásil Filip k rozhovoru se senátorem v týdeníku mfPlus. Štětinův postup je podle Filipa v rozporu s jeho senátorskou přísahou. Kováčik k aktivitám Štětiny i senátora Martina Mejstříka (za Cestu změny) poznamenal, že jejich aktivity KSČM považuje za jednoznačné rozdmýchávání nenávisti. Jejich aktivity jednoznačně odsuzuje.

Foto popis| Po včerejší tiskové konferenci KSČM odpověděli na dotazy novinářů (zleva) Vojtěch Filip, Monika Hoření a Pavel Kováčik
Foto autor| FOTO – Haló noviny/Karel MEVALD