Antipropaganda proti Kremlu? ‚Když Rusy nezaujme, prohrajeme‘

echo24.cz
23. července 2015, autor: Kristýna Novotná, foto: echo24.cz.

Evropská unie finišuje s přípravami zpravodajského servisu, který by měl ruskojazyčným médiím i uživatelům sociálních sítí nabídnout alternativu k informační kampani Kremlu. Plán pod taktovkou Nizozemska a Polska představili šéfové diplomacií obou zemí na pondělním zasedání ministrů zahraničí členských států EU. Bude ale někdo těmto zprávám vůbec naslouchat? ptají se odborníci. Současně má vzniknout pro monitoring ruské propagandy tým odborníků, jehož členem má být i český novinář Jakub Kalenský.

„V době informační války, kterou vede Kreml proti Evropské unii, je potřeba odporovat všemi dostupnými prostředky včetně televize, rozhlasu a internetu,“ řekl pro ECHO24.cz europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09 a STAN). „Jsme ve stadiu hybridní války a války v kyberprostoru, kdy ruské tajné služby pracují velmi profesionálně, a proto musíme dosáhnout stejné profesionality,“ dodal.

„Vznik zpravodajské agentury je jen začátek obrany, největší zbraní je ale získat odvahu,“ poznamenal dále Štětina, který mimo jiné v minulosti působil jako válečný zpravodaj z oblastí bývalého Sovětského svazu. „Jsem akorát za Evropský parlament na Donbasu na východě Ukrajiny a až na místě je v úplnosti vidět, jak moc jsou ty ruské lži silné,“ doplnil.

Cílem projektu je podle nizozemského ministra zahraničí Berta Koenderse a jeho polského protějšku Grzegorze Schetyny dodat vyvážený informační servis nejenom médiím v Rusku, ale i dalším ruskojazyčným platformám poskytujícím zpravodajství napříč východní Evropou. Projekt jim má umožnit pracovat s objektivními informace a pluralitními názory.

Bude vůbec někdo poslouchat?

V reakci na plánovaný projekt ale někteří odborníci pochybují, zda evropské zpravodajství v ruském jazyce bude vůbec někdo odebírat a zda se záměr nemine se zamýšlenou snahou – tedy bránit se informační válce ze strany ruského režimu.

„Velkou otázkou zůstává, zda někdo bude vůbec naslouchat zprávám, které tato agentura vyprodukuje,“ okomentoval pro ECHO24.cz známý britský novinář Edward Lucas z týdeníku The Economist. „Doufám, že někdo naslouchat bude, jinak prohrajeme,“ dodal Lucas, který se problematikou ruské propagandy dlouhodobě zabývá.

Současně při Evropské komisi vzniká i tým odborníků složený z pěti zemí osmadvacítky, který bude mít za úkol ruskou propagandu a dezinformační kampaně, se zvláštním důrazem na mediální pokrytí konfliktu na Ukrajině, monitorovat a analyzovat.

Skupinu pod názvem EastStratComTeam tvoří kromě expertů z Dánska, Estonska, Lotyšska a Velké Británie také český novinář Jakub Kalenský. Ten ale nechtěl svou budoucí pracovní pozici blíže komentovat. „Vzhledem k tomu, že budu členem až od 1.9., tak by mi připadalo trochu neprofesionální o jeho činnosti mluvit,“ řekl Kalenský deníku ECHO24.cz.

Informační servis Evropské unie bude poskytovat obsah jak pro televize a rozhlas, tak pro online platformy a tištěné noviny. „Zpravodajství nebude používat jazyk propagandy a agrese, ale bude poskytovat skutečně ověřené a spolehlivé informace,“ citoval bruselský zpravodajský web EUobserver šéfa polské diplomacie.

O financování projektu se má postarat Polsko a Nizozemsko. Varšava chce proto v září na podporu zpravodajské agentury podle EUobserveru uspořádat dárcovskou konferenci. Obdobná akce se pak plánuje i v Haagu. Fungovat by mohl servis od začátku příštího roku, do jeho přípravy i provozu se mohou zapojit i další členské státy EU.