Akce Národní strany neměla být vůbec umožněna

AKTIVISTA MARKUS PAPE, ZADRŽENÝ POLICIÍ V LETECH U PÍSKU:

* V sobotu dopoledne jste byl v Letech u Písku zadržen policií za narušení akce Národní strany (NS). Byl podle vás zásah policie oprávněný?

Domnívám se, že nebyl. Na místě jsem totiž zjistil, a to jak z vyjádření starosty obce, tak z úst přítomného velitele zasahujících policistů, že se jedná o nepovolenou akci. Proto jsem si dovolil vstoupit do diskuse na veřejném prostranství a za to jsem byl fyzicky napaden. Muži, kteří se pohybovali kolem předsedkyně NS Petry Edelmannové, do mě strčili a odtáhli mě o kus dál, kde mě převzala policie a odvezla na obvodní oddělení do Čimelic. Tam jsem potom podal vysvětlení k údajnému přestupku s tím, že jsem se ho nemohl dopustit, protože akce Národní strany nebyla řádně povolena.

* Na pořadatele akce Národní strany jste podal trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví.

Samozřejmě. Nemohl jsem narušit nějakou akci, když oficiálně neexistovala. Šlo o diskusi na veřejném prostranství, kde jsem byl za vyjádření svého názoru napaden. Myslím si, že tento fyzický útok mnoho napovídá o charakteru této strany.

* Měla podle vás policie akci Národní strany zabránit?

Tato akce neměla být vůbec umožněna. Nemyslím si ale, že chybu udělali řadoví policisté, kteří zasahovali na místě. Ti měli informaci, že jde o povolenou akci. Divím se ovšem tomu, že okresní ředitelství policie umožnilo straně, ať už jde o jakoukoli, uspořádat tuto akci bez povolení obce.

* Uvažujete ještě o dalších trestních oznámeních, případně stížnostech?

Ministr vnitra v televizní Sedmičce prohlásil, že událost nechá podrobně prošetřit. Věřím tedy, že se o pochybeních policie sám přesvědčí a vyvodí z toho důsledky.

* Senátor Jaromír Štětina (za SZ) vyslovil podezření, že v Letech došlo ze strany nacionalistů k porušení paragrafu 261a o popírání genocidy. Neuvažuje o podání trestního oznámení v této věci?

Policie deklarovala, že se tímto podezřením bude zabývat. Sám ale vím, jak těžké je prokázat někomu, že popíral holocaust, dokud neřekne něco o plynu nebo šesti miliónech Židů. Vidím proto jako téměř beznadějné, že by ipřes tyto výroky došlo k nějakým pozitivním výsledkům případného vyšetřování. Trvám ovšem na trestním oznámení za fyzické napadení. Myslím si, že by vláda měla alespoň zabránit zneužívání pamětních míst, připomínajících nacistický teror, k předvolebním kampaním.