míní senátor zvolený za Stranu zelených Jaromír Štětina, který se více než politikem cítí být novinářem.
Jaromír Štětina
„Kdyby se stalo, že by Jiří Čunek byl obžalován, řekl bych mu: Čunku neodstupuj,“ tvrdísenátor Jaromír Štětina.
* LN Pane senátore, cítíte se být víc politikem, nebo aktivistou?
Aktivistou se necítím, politikem jenom občas a stále se cítím být novinářem.
* LN Baví vás to v Senátu?
Baví, hrozně. V podstatě jsem do toho šel proto, že jsem to řemeslo senátora ještě nikdy nedělal. Těch řemesel jsem prošel v životě hodně a tady je to svým způsobem vzrušující a čas od času tady člověk může mít i pocit užitečnosti.
* LN Kdy jste měl takový pocit?
Abych vám pravdu řekl, tak za největší úspěch považuju případ jednoho starého pána z Prahy 10, který ztratil zaměstnání a nechtěli ho nikde vzít a mně se podařilo, aby to zaměstnání dostal. Měl jsem z toho velikou radost.
* LN Nemyslíte, že na politika dost často demonstrujete?
No, přemýšlel jsem o tom, ale já si myslím, že není přece hanbou říkat, co si myslím, i jinde než za řečnickým pultem.
* LN Naposledy jste demonstroval tento týden na podporu radaru. Řekl jste, že „podpora radarové základny USA je pro nás dnes osudová“. Myslel jste na případnou hrozbu z Íránu a Severní Koreje, anebo odjinud?
Já mluvím o dvou vážných hrozbách a jsou to ty, které jste jmenoval. Obě jsou výhledové. Zneužití rakety režimem, který se jí zmocní (a nemusí to být právě Írán, může to být třeba některá nestabilní středoasijská země), to je nebezpečí reálné. Ale za hlavní nebezpečí považuju v budoucnu nestabilní, nevypočitatelné a možná i chaotické a různými politickými kataklyzmaty zmítané Rusko. A toto nebezpečí já vidím jako hlavní důvod pro to, abychom hledali ve světě silné spojence a garance naší bezpečnosti. Jestliže říkám, že máme mít rakety, respektive radarovou základnu, i když bych radši rakety, tak říkám, že tím deklarujeme spojenectví. To máte jako v lásce: když někomu chcete dokázat, že ho máte rád, tak mu to musíte říkat nebo mu to prokázat nějakým skutkem. A ta radarová základna je takový skutek. Rusko skutečně neohrožuje.
* LN Proč proti ní potom tak brojí?
Já si myslím, že jsme bohužel stále ve stadiu studené války s Ruskem. Ta studená válka nikdy neskončila, přestože prezident Bush to tvrdí. My jsme tu měli minulý týden výbornou konferenci k výročí Reaganova úmrtí. Celá řada řečníků tu tezi o tom, že studená válka stále pokračuje, přednesla. A ta studená válka vyvěrá z tradičního ruského imperiálního schématu, které je základem mezinárodní politiky Ruska ještě z dob carských. A naše země je v oné sféře imperiálního zájmu. Když jsem v 90. letech žil jako novinář v Rusku a dělal rozhovory s ruskými generály, prakticky vždycky jsme se dostali do fáze, kdy mě upokojovali a říkali, abychom jim věřili, že oni nás stejně z toho německého jha jednou osvobodí. Je to v nich jako v koze. A nejen v generalitě. Já mám celou řadu kamarádů v Rusku, inteligentních, vzdělaných lidí, kteří nás prostě stále považují za součást svého impéria, které je momentálně ztraceno. A jestli bude za pět za deset let v Rusku režim autokratický, totalitní, fašistický, nebo dokonce bolševický, to opravdu nedokáže dneska nikdo odhadnout.
* LN Putinův výrok o raketách namířených na Evropu byl slovem k domácímu, ruskému publiku, nebo to myslí vážně?
Nepodceňoval bych to, neřekl bych, že to je jenom jakési divadlo pro domácí scénu. Je to úžasný způsob, jak vrážet do Evropy klín, protože jsou státy, které mají větší rezistenci vůči takovým hrozbám, a jsou státy, které ji mají menší. A když se podaří přesvědčit například českou veřejnost, že v případě neposlušnosti budeme nějakým způsobem poškozeni, tak nás můžou z toho unisono evropského společenství vyrvat. Ono to pořád funguje, vezměte si rozdělení postoje k energovodům. To, že si Němci postavili rouru kolem Baltiku, byl samozřejmě výsledek takového jednání. Rusové mají úžasně dobrou diplomacii. Je fenomenální také proto, že užívá lež jako povolenou metodu práce. Těch příkladů rozdělení je přitom víc – vezměte Gruzii. Rusko se ji teď snaží ovládnout proto, aby mělo pod kontrolou poslední energovody, které ještě neovládá směrem od Kaspiku do Evropy. A umně vytváří dojem, například tajné služby to vypouštějí, že ten Saakašviliho režim je protilidový, že hraničí s fašismem. A já cítím, že se tím dá v Evropě někdo ovlivnit. Teď se dávají ruce pryč od Gruzie. Já bych dokonce myslel, že by mohl nastat takový kšeft mezi Amerikou a Ruskem, že ten odpor vůči protiraketové základně je vypuštěn uměle – proto, aby Evropa pustila Gruzii. V okamžiku, kdy se to stane, hysterické projevy, které přicházejí z Kremlu, utichnou (rozhovor se uskutečnil ještě před čtvrtečním návrhem prezidenta Putina vybudovat společný radar s USA v Ázerbájdžánu – pozn. red.). Gruzie je v současné době pro Rusko geopoliticky mnohem důležitější, než je například Česká republika.
* LN Dá se očekávat, že by ruskou výhružnou rétoriku vůči Evropě mohl proměnit v čin už Putinův nástupce?
Putin ve skutečnosti moc ze svých rukou nepustí. Rétorika bude dál putinovská. Ale já to nedovedu odhadnout, kudy se pak Rusko bude vyvíjet. Mě vývoj v Rusku zklamal v roce 1995, kdy začala ta děsivá čečenská válka a začaly ty masové válečné zločiny ruské federální armády. Prostě Rusko ukázalo, že je to tradiční způsob řešení problémů. Kde máte důkaz toho, že by Rusko po třech stech letech imperiální politiky změnilo svoje smýšlení? Problémy Rusko řešilo vždycky silou, a dokud si neprodělá nějaké pokání, jako si prodělalo třeba Německo, tak tady pořád nebezpečí zkratu bude. V roce 1968 u nás přece nikdo nevěřil, že nás napadnou. Napadení Finska, to bylo překvapení non plus ultra a pro mě bylo překvapení koneckonců i to nasazení vojsk proti civilním obyvatelům v Čečensku. Na Rusko se proto dívám velmi ostražitě a shoduju se se Zbigniewem Brzezinským, který Rusku velmi rozumí, že by Evropa měla říct Putinovi: Tak ne. Když se s námi chceš kamarádit, tak nám předtím nemůžeš hrozit, že nám budeš střílet rakety na hlavu.
* LN Jedním z vašich témat je zrušení komunistické strany. Neměla by ta snaha větší razanci, kdybyste méně řečnil na demonstracích a jednal více jako politik?
To je velice zajímavý problém, který se politika týká. Já jsem za těch dva a půl roku, co jsem tady – a ještě tady tři a půl roku, dá-li pámbu, budu – zjistil, že není nic směšnějšího než hypertrofovaná, projevovaná důstojnost, a ta někdy u politiků je. Já vám řeknu, že třeba ta nepodařená písnička, kterou vypustila Parkanová s Vyčítalem, je mi mnohem milejší, než když někdo s odpuštěním sere mramor. Ta písnička prostě vznikla z přirozené chuti něco říci. Že se nepovedla a že nakonec její vyznění bylo trapné, to je něco jiného. Svým způsobem to byl také onen aktivistický čin, o kterém hovoříte. Já si zkrátka myslím, že je lepší něco říkat než se tvářit moudře a mlčet.
* LN Do Senátu jste se dostal za zelené podobně jako Karel Schwarzenberg. S ním vás na jednu stranu pojí podpora amerického radaru, na druhou stranu se velmi lišíte v názoru na případ Jiřího Čunka. Karel Schwarzenberg dal teď najevo, že by byl zřejmě ochoten odstoupit z vlády, pokud by Jiří Čunek byl obžalován a sám neodstoupil. Vy jste se naopak Čunka zastal hned na začátku jeho senátorování. Trvá ta vaše bezvýhradná podpora Jiřího Čunka dodnes?
Musíme si vyjasnit záležitosti. Zprávu o Schwarzenbergovi přineslo Právo, a to já beru velice často s velkou rezervou, poněvadž Právo je zpolitizovaný deník. Je to deník služebný jedné politické straně. Schwarzenberga proto nemůžu komentovat, dokud jsem se ho na to nezeptal. Třeba řekl něco úplně jiného. Co se týče Čunka, vůbec ho nepodporuju. Já podporuju jeho právo na nestranné a správné procesní řízení. Mě vůbec nezajímá, jestli pan Čunek měl peníze v krabici od bot, nebo doma schované v polštáři, jestli úplatek vzal, nebo nevzal. Mě zarážejí především skutečnosti, jakým způsobem se ta kauza vyšetřuje, poněvadž je mnoho indicií o tom, že celá ta kauza je nějakým způsobem zpolitizovaná a manipulovaná.
* LN Kým?
Indicie, které tady jsou, ukazují na sociální demokracii.
* LN Konkrétně?
Pokyn k ničení Čunka přišel od sociálně demokratických politiků Grossovy éry. Konkrétní jména ale nemám.
* LN Co byste doporučil Jiřímu Čunkovi, pokud by byl obžalován?
Já bych mu řekl, pane Čunku, já jsem přesvědčen o tom, že existuje presumpce neviny pro každého člověka v tomto státě, a nevím, proč byste měl opouštět své zaměstnání, dokud nejste odsouzen. Zákon skutečně nerozlišuje, kdo si tu presumpci neviny zaslouží, a kdo si ji nezaslouží, to umělé rozdělování, politizování případu a zneužívání té situace. Jediný, kdo to může říct, je nezávislý soud a já oceňuju, že soudy třeba v Hučínových případech nakonec stály proti těm špatným státním zástupcům a proti špatně pracující policii. Dalo to sice práci, ale prostě rozhodly, a to rozhodnutí je pro mě zákonné. V době, kdy je tady tolik podezření na procesní chyby s Čunkem, bych mu prostě řekl: Čunku neodstupuj (Nejvyšší státní zastupitelství mezitím vyměnilo žalobce, důvodem měla být procesní chyba – pozn. red.).
* LN On by byl v tom případě zřejmě odvolán.
To je samozřejmě něco jiného a důsledky toho chápu. Ale on, kdyby odstoupil, tak přizná vinu dřív, než ho třeba k tomu ten soud odsoudí. A těch procesních chyb, těch je čím dál tím víc. Každou chvíli něco přibývá. Například náš mandátový a imunitní výbor bude příští týden projednávat naprosto bezprecedentní požadavek policie, který sem přišel. Policie tady lustrovala senátory a jejich návštěvy. Vyžádala si všechna data lidí, kteří byli na tribuně jako veřejnost v den, kdy jsme projednávali Čunkovu imunitu. Od předsedy Senátu až po aparát Senátu. Mají v ruce všechna jména a osobní údaje včetně adres lidí, kteří tady v ten den byli. Nechápu proč. A je to součástí trestního spisu. Budu se snažit, aby náš mandátový a imunitní výbor projevil znepokojení nad tím, jakým způsobem orgány v trestním řízení postupují. Nad naprosto bezprecedentním ovlivňováním svědkyně panem kapitánem Šošovičkou, vyšetřujícím důstojníkem na Přerovsku, kde se domlouvá se svědkyní, co má u výslechu říct, což je prostě neuvěřitelné. To, že je tady teritoriální předpojatost. Že ten případ měl dostat státní zástupce ze Zlína nebo z Brna, ne z Olomouce. Je bezprecedentní, aby vyšetřující důstojník říkal svědkyni, co má při výslechu vypovídat, vůbec že si jenom dopisujou. Minulý týden se setkali. Policajt se přece nemůže setkávat se svědkyní jinde než ve své policajtovně, kde dá papír do stroje a tam napíše protokol. A těch lapsů je samozřejmě příliš mnoho na to, aby to nevzbuzovalo podezření, že se policie snaží Čunka uvrtat seč může.
* LN V názoru na setrvání Jiřího Čunka ve funkci se ovšem dost lišíte s Martinem Bursíkem. Připočtemeli k tomu, že se se zelenými dost lišíte i v názoru na radar, co vlastně dnes máte se zelenými společného?
Já mám se zelenými společného to, že jsem byl, byť nestraník, zvolen za Stranu zelených. A šel jsem do toho proto, poněvadž jsem se domníval, že je to nepřirozená situace, kdy zelení neměli v parlamentu jediného člověka. Že v každém slušném státě má být v parlamentu zelený paprsek, že spektrum nemůže být ochuzeno o tu zelenou barvu.
* LN V konkrétních kauzách se teď ale dost rozcházíte.
To se rozcházíme, poněvadž to tak v životě bývá a já nejsem povinován žádnou stranickou kázní a respektuju názor pana Bursíka a on respektuje názor můj. Máme zcela korektní vztahy, dokážeme si říci, v čem se lišíme, a nijak si vzájemně neubližujeme. A já, i když mám rozdílné názory, stále držím basu v tom, že si myslím, že zelení mají být součástí vládní koalice, podporoval jsem, aby se stali částí vládní koalice a aby se objevili v parlamentu.
* LN Cítíte takovou toleranci i od jiných členů vedení zelených?
Abych pravdu řekl, tak já nejsem ve sporu s žádným členem Strany zelených, aspoň mi nikdo žádné pretenze nevyjádřil. Spíš bych řekl, že i média pochopila, že jsem vlastně takový fakultativní senátor, a spíš mě představují jako nezávislého senátora a není tam ta Strana zelených. Média pochopila, že náš vztah je velmi volný, byť vzájemně sympatizující.
* LN Zanedlouho budete volit prezidenta. Jakou dáváte šanci Václavu Klausovi?
Odmítám mluvit o tom, koho budu volit a komu dávám jakou šanci. Vím jenom to, že nebudu volit toho kandidáta, který bude stavět své případné vítězství na jednání s komunisty.
* LN A Klausovy vyhlídky jsou podle vás jaké?
Já si myslím, že Klausovy vyhlídky jsou poměrně veliké, poněvadž ODS ho už oficiálně jmenovala svým kandidátem. Ta strana má dost pevné stranické vedení a vnitrostranickou kázeň, zřejmě i vnitřní přesvědčení u většiny senátorů a poslanců, aby Klause volili, takže si myslím, že jeho vyhlídky jsou velké.
* LN Je vám sympatický někdo z možných kandidátů, jejichž jména už proběhla médii, nebo máte v rukávu nějaký trumf, který zatím jmenován nebyl?
Já nemám žádné trumfy, já ani nikoho nebudu kandidovat, ani nemůžu. Kandidaturu na prezidenta může předložit deset senátorů, to je dané zákonem, a já v tom žádné iniciativy nevyvíjím. Skutečně si nechávám to rozhodnutí až na dobu volby.
Foto popis| Pocit užitečnosti podle Jaromíra Štětiny člověk v Senátu čas od času mít může
Foto autor| Foto LN – Viktor Chlad
O autorovi| SE SENÁTOREM HOVOŘIL Bob Fliedr