Senát dnes podpořil novelu senátorů Martina Mejstříka, Jaromíra Štětiny, Jana Horníka, Richarda Sequense a Josefa Novotného, která by zakázala nejen propagaci nacismu, ale i komunistického hnutí a komunistických symbolů, jako jsou srp a kladivo a pěticípá rudá hvězda. Za jejich veřejné užívání by hrozilo vězení.
Horní komora postoupila předlohu k projednání svým výborům. Místopředseda Senátu za ČSSD Jan Rakušan sice navrhl její zamítnutí, ale neuspěl – pro bylo jen 15 z 55 přítomných. Až další kola jednání v Senátu a případně i ve sněmovně ale v příštích měsících rozhodnou o tom, jestli se novela skutečně stane součástí českého trestního zákona. Debata ukázala, že předloha zatím nemá podporu ani všech pravicových senátorů.
Rozprava byla místy velmi emotivní. „Zatímco já jsem seděl v komunistickém vězení, tak kolega Štětina byl členem Komunistické strany Československa,“ prohlásil senátor ODS Jaromír Volný. Reagoval tak na předchozí řeč spoluautora novely a častého kritika KSČM Jaromíra Štětiny (za Stranu zelených). Dalšímu ze spoluautorů Martinu Mejstříkovi (Za cestu změny) zase Volný připomněl údajné předlistopadové členství v předsednictvu Městské vysokoškolské rady Socialistického svazu mládeže (SSM).
Volný s odkazem na starší stanovisko Ústavního soudu mimo jiné uvedl, že novela je ve své současné podobě protiústavní. Senátor Štětina pak citoval i řadu jmen veřejně známých lidí, kteří podepsali petici Zrušme komunisty a kteří podle něj nechtějí nic protiústavního. „Řeknu vám, co těch 74.000 českých občanů (signatářů petice) požaduje. Oni totiž říkají, že tolik a tolik let po listopadu komunisté znovu usilují o získání moci, aniž by alespoň vyjádřením lítosti a omluvou přispěli k tomu, aby se náš národ vyrovnal se svou komunistickou minulostí,“ řekl Volnému.
Senátor ODS se ale proti jeho projevu ohradil. Uvedl, že za předlistopadového režimu byl ve vězení za pobuřování proti tehdejšímu SSSR. Štětiny se řečnicky dotázal, zda si nemyslí, že pokud jde o boj proti komunismu, je už „po sezóně“.
Proti novele se v rozpravě vyslovil například komunistický senátor Vlastimil Balín. Petici na podporu novely podle něj sice podepsalo přes 70.000 lidí, KSČM má ale 80.000 členů a „téměř jeden milion sympatizantů“. „Budeme je kriminalizovat? Za co? Za to, že věří ideálu sociální a spravedlivé společnosti?,“ uvedl. Zpochybnil rovněž pravost některých podpisů pod peticí.
Předlohy se naopak zastal Josef Pavlata z ODS. „Komunismus včetně jeho všech doprovodných znaků je obrovské zlo, pravděpodobně největší, které jsme my, jak jsme tu, mohli poznat,“ řekl. Se zlem se podle něj musí bojovat.
Parlament se obdobnou novelou zabýval již v minulém volebním období, kdy ji nakonec sněmovna hlasy komunistů a většiny přítomných sociálních demokratů odmítla. Ve sněmovně ale od té doby levice oslabila – před volbami měly KSČM a ČSSD ve dvousetčlenné dolní komoře dohromady 111 hlasů, nyní mají jejich poslanecké kluby 98 členů.
Nová verze zákazu propagace komunismu dnes učinila jen první krok k případnému schválení. Pokud se na ní nakonec Senát shodne, předloží ji jako svůj návrh sněmovně. V případě, že i ta ji schválí, vrátí se k závěrečnému projednání opět Senátu.
Novela počítá s tím, že za podporu nebo propagaci komunistické, nacistické či jiné podobné ideologie by hrozilo až osm let vězení. Až tři roky by hrozily tomu, kdo by schvaloval či zpochybňoval nacistickou, komunistickou nebo jinou genocidu. Rovněž až na tři roky do vězení by soud mohl poslat člověka, který by veřejně projevoval sympatie těmto hnutím tím, že by užíval, vystavoval nebo šířil jejich symboly, „jako je zejména hákový kříž, symbol SS, šipkový kříž, srp a kladivo, pěticípá rudá hvězda“. Stejný trest by měl hrozit i za hajlování. Volný míní, že navržená formulace může přinést problémy. „Rudá hvězda není jen komunistickým symbolem, ale už od středověku stavovským symbolem pivovarníků,“ řekl a vyjmenoval několik značek, kterých by se to podle něj týkalo.