Podpora Barmy před čínskou ambasádou

Senátor Štětina se dnes připojil ke shromáždění před čínskou ambasádou v Praze, aby společně s ostatními vyjádřil solidaritu s demonstranty v Barmě, odsoudil násilí a uctil památku zastřelených během protestů.

„V neděli 7. října uplyne jeden rok od chvíle, kdy v Moskvě zabili novinářku Aničku Politkovskou. Neznámý vrah ji zabil ve výtahu jejího domu.“ Jaromír Štětina upozornil na to, že kořeny vraždy Aničky Politkovské, jejíž první výročí vzpomínáme, jsou stejné jako vraždy lidí v Rangůnu, ke kterým v posledních dnech došlo. Senátor Štětina vzpomněl na slavný sloupek Karla Čapka v Lidových novinách : „Musí být stále upozorňováno na to, že zločin je zločin a že mravní řád nesmí být na svou dobu suspendován.“

Účastníci shromáždění přišli zaměstnancům ambasády předat petici požadující, aby čínská vláda rozhodným způsobem pomohla vyřešit kritickou situaci panující v Barmě. Ozbrojené složky v ní v minulých dnech vícekrát násilně zasáhly proti tisícům lidí protestujících proti vládnoucímu režimu, jejich zásahy se neobešly bez ztrát na životech. Petici podepsali i bývalý president Václav Havel, senátoři Jaromír Štětina a Martin Mejstřík, poslankyně Kateřina Jacques, Tomáš Dub a další.

 

Akci zorganizovali členové Barmského centra Praha, pobočky Amnesty International ČR a neziskové organizace Člověk v tísni. Nezisková organizace Barmánců v ČR tímto způsobem chce vyjádřit názor, že se olympijský duch zakládá na uznávání lidských práv a že je nepřípustné, aby Čína jako hostitel olympijských her v roce 2008 kryla barmský režim a bránila mezinárodnímu společenství, aby zasáhlo a pomohlo protestujícím barmským mnichům i veřejnosti. Touto akcí se organizátoři připojili k celosvětové kampani.

 

 

Text petice:

 

Vážená paní velvyslankyně ČLR v ČR  J.E. pí. Huo YUZHEN

Vážený pan Wen Jiabao, předseda vlády

Vážený pan Tan Jiaxuan, státní rada
Vážený pan Yang Jiechi, ministr zahraničních věcí

Vláda Čínské lidové republiky

 

 

Praha, 2. října 2007

 

Vaše Excelence,

 

obracíme se na Vás v souvislosti s posledním vývojem událostí v Barmě, dnes oficiálně nazývané Myanmar. V posledních týdnech se pozornost světa obrátila k statisícovým pokojným demonstracím, jejichž prostřednictvím se občané této země domáhali práva podílet se demokraticky na správě své země. Situace v této zemi je kritická z politického i ekonomického hlediska. Vojenský režim, který zde vládne již několik desítek let, přivedl zemi na pokraj ekonomického a společenského kolapsu. Lidé na ulicích se dožadují možnosti zlepšení svých životních podmínek.

 

Přes pokojný průběh demonstrací vedených buddhistickými mnichy, zasáhly na pokyn vlády pořádkové síly proti demonstrantům velmi brutálním způsobem. Oficiálně přiznaný počet obětí na lidských životech je devět. Počty obětí jsou však pravděpodobně mnohem vyšší.

 

Vyzýváme proto Vaši vládu, aby se rozhodným způsobem zapojila do řešení kritické situace, která dnes v Barmě panuje. Žádáme, aby přispěla k vytvoření takové atmosféry v rámci Rady bezpečnosti OSN, která by umožnila přijetí rezoluce odsuzující vojenský režim za brutální postup proti demonstrantům a uvalení tvrdších ekonomických sankcí vůči němu. Domníváme se, že tato opatření přispějí k zahájení skutečného dialogu mezi vládní mocí a všemi opozičními skupinami.

 

Násilné potlačení pokojných protestů vyjadřujících požadavky většiny obyvatel země,  není způsob, který by zajistil trvalé usmíření a prosperitu. Tím je pouze zahájení již zmiňovaného skutečného dialogu mezi vládnoucí mocí a demokratickou opozicí zahrnující všechny skupiny obyvatel. Věříme, že Vaše země disponuje prostředky nutnými k dosažení tohoto cíle, a doufáme, že je rovněž ve Vašem zájmu • i s ohledem na blížící se olympijské hry • je plně využít.

 

 

S pozdravem

 

 

 

Jaromír Štětina

senátor Parlamentu ČR