V kostele sv. Salvátora v Praze se dnes konala veřejná vzpomínková akce věnovaná ruské novinářce Anně Politkovské, která byla přesně před rokem ve vchodu svého domu zavražděna.
Anna Politkovská byla ostrou kritičkou Kremlu, zejména v souvislosti s válkou v Čečensku. Na setkání promluvil i senátor Jaromír Štětina, který s Politkovskou pracoval jako novinář zejména za druhé čečenské války:
„Ona byla urputná a pravdivá a zabili ji proto, že z pravdivosti a urputnosti nechtěla slevit. Jako novinář toho nejenom hodně věděla, ale hlavně nenechávala si to pro sebe. Všechny nepravosti, kterých bylo na světě, popisovala a hlasitě o nich mluvila. Představuji si, co všechno jí probíhalo před očima v době, kdy psala své poslední články. Určitě to bylo překvapivé a děsivé napadení Grozného 11. listopadu roku 1994, byla to určitě ta strašlivá suma padlých, kterou měla před očima. Dobře věděla, že z milionového čečenského národa celá polovina odešla do exilu, celá desetina národa byla připravena o život. Z toho byla zhruba polovina dětí. Anička věděla, kdo jsou váleční zločinci, věděla, že to je generál Gračov, který zahnal nevycvičené ruské vojáky v roce 1995 do ulic města.Věděla, že mezi válečné zločince, kteří bys si zasloužili sedět v Haagu, patří i generál Šamanov, který se bezskropulózně střílel z kanónů do čečenských vesnic a omlouval to tím, že se tam skrývají partyzáni. Věděla, že to, co se v Čečensku odehrávalo, je velká historická epopej jednoho malého národa za cestou ke svobodě. A věděla také dobře, že čečenská rezistence není totéž co čečenský teror Šamila Basajeva. A pro toto všechno co říkala, musela zemřít. Neměli bychom na to zapomenout a měli bychom smrt Aničky Politkovské vzít jako jakýsi bod, od kterého se bude odvíjet politika Evropské unie a politika našeho státu k ruské federaci. Není možné, abychom dále mlčeli, když velký stát, který tvrdí, že se tam buduje demokracie, řešil politické problémy se zbraněmi a volil cestu vybíjení vlastního obyvatelstva. V tom si myslím, že je hlavní odkaz Aničky Politkovské.