echo24.cz,
23. února 2019, autor: ECHO24, ZD
Český rozhlas ukončil dlouholetou spolupráci s hudebním publicistou Jiřím Černým. Už v prosinci minulého roku došlo ke zrušení jeho dlouholetého pořadu na stanici ČRo Dvojka, který se ještě do února reprízoval. Mluvčí rozhlasu Jiří Hošna pro Echo24 uvedl, že jde o přirozený a nutný proces programové obměny a ukončení spolupráce podle něj proběhlo po vzájemné dohodě a v přátelském duchu.
Jiří Černý vedl na stanici ČRo Dvojka svůj pořad Klub osamělých srdcí seržanta Pepře dlouhých 13 let. Poslední díl odvysílal v prosinci minulého roku. „Že bude poslední a v lednu 2019 už se budou vysílat jen reprízy, to jsem se dozvěděl ze souhrnné rozhlasové informace 28. 11. 2018,“ uvedl dříve Jiří Černý. „Už zjara 2018 jsem byl vedením stanice Dvojka dotázán, jestli bych nebyl ochoten své pořady nadále dělat za poloviční honorář. To jsem odmítl. Tehdy mi byla ještě smlouva o externí spolupráci prodloužena v původní podobě do konce roku,“ zmínil na svém webu dříve Černý.
Podle mluvčího Jiřího Hošny to souvisí se zahájením výraznější rekonstrukce programu této stanice na počátku února. „Ta se dotkla zhruba dvacítky pořadů a rubrik včetně řady hudebních programů, které jsou postupně nahrazovány novými formáty. Modernizace programu Dvojky je nezbytná kvůli dlouhodobě klesajícímu zájmu o vysílání této stanice. Jedná se o tedy přirozený a nutný proces programové obměny,“ uvedl Jiří Hošna.
Podle mluvčího rozhlasu došlo k ukončení pořadu v přátelské atmosféře a Jiří Černý o ukončení pořadu sám uvažoval. „Nutno podotknout, že o ukončení pořadu informovala pana Černého vedoucí programu ČRo Dvojka Kateřina Dvořáková společně s dramaturgyní pořadu a vše proběhlo v přátelské atmosféře a s oboustranným pochopením. Pan Černý deklaroval, že sám již uvažoval o ukončení pořadu a nemá s tím tedy problém,“ dodal mluvčí rozhlasu Jiří Hošna.
Zpráva o jeho odchodu vyvolala nicméně diskuse i na sociálních sítích. Za návrat Jiřího Černého do Českého rozhlasu a obnovení jeho pořadu vznikla vzápětí petice. K jeho odchodu z Českého rozhlasu se vyjádřil i europoslanec Jaromír Štětina. „Vyhodili Jiřího Černého. Ti, co dělali listopadový převrat musí být přece potrestáni. Jednu normalizaci jsem zažil, rozeznám nástup té další,“ napsal Jaromír Štětina na svém Twitteru.
K jeho odchodu z Českého rozhlasu se na svém Facebooku vyjádřila i aktivistická skupina Milion chvilek pro demokracii, která připomněla nedávné zvolení publicisty Petra Žantovského místopředsedou rady ČTK a jeho působení v časopisu Melodie, do kterého před revolucí přispíval i Jiří Černý.
Jiří Černý vystudoval žurnalistiku a češtinu na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1961–1965 se živil jako kulturní redaktor týdeníku Mladý svět, pak jako publicista na volné noze. Poprvé do rozhlasu nastoupil před více než padesáti lety. „V prosinci 1964 jsem začal s Mirkou, se svou první ženou, dělat pořad, který se jmenoval Dvanáct na houpačce. Byla to vlastně jakási první československá hitparáda. Lidé psali, co chtějí z těch písniček slyšet. Těch dopisů přišlo bez 30 tisíc milion za tu dobu,“ vzpomínal pro Radiožurnál před dvěma lety hudební publicista Jiří Černý.
Po srpnu 1968 připravil Jiří Černý první album Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka. S nástupem tuhé normalizace pak musel z Českého rozhlasu odejít, vrátit se mohl až po revoluci. Živil se jako publicista na volné noze a přispíval do hudebních časopisů. V revolučních dnech roku 1989 se účastnil aktivit kolem vzniku Občanského fóra a moderoval některé veřejné diskuze.