Jak jsem již uvedl ve svém vystoupení na plénu, Libye je výzvou, kterou musíme zvládnout. Je testem pro maximální koordinaci různých nástrojů evropské politiky. Ta zahrnuje rozvoj, bezpečnost, migrační politiku, humanitární pomoc či boj proti terorismu. Schválená Zpráva, u které jsem byl stínovým zpravodajem naší politické frakce, doporučuje Komisi, Radě a ESVČ jak postupovat při stabilizaci Libye.
Situace v Libyi je nadále komplikovaná, jejím největším problémem jsou podle mého názoru různé ozbrojené “militias”, které těží z nepřehledné situace. V diplomatickém snažení musí EU nadále podporovat diplomatické úsilí Ghassana Salamého, zvláštního zástupce OSN pro Libyi. Proces národního usmíření musí ale více než doposud respektovat místní dynamiku.
Jako stínový zpravodaj jsem prosazoval pokračování misí a operací společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU. Ty pomáhají v boji proti převaděčství, obchodování s lidmi či monitoringu zbrojního embarga OSN. Mise spolupracují s libyjskou stranou při vytváření komplexní strategii řízení hranic, těch mořských i jižních.
EU je největším donátorem v oblasti. Finančně se například podílí na všech projektech, které UNHCR na území provádí. Reálný vliv i povědomí o našem úsilí tomu však neodpovídá. Podařilo se mi prosadit take výzvu ke znovu ustavení delegace EU přímo v Tripolisu, ta by měla výrazně zlepšit komunikaci s libyjskou stranou.