Od poloviny listopadu jsou v turecké vazbě zadržováni Češka a Čech. Čelí obvinění z příslušnosti k teroristické organizaci. Ankara totiž považuje syrské kurdské milice IPG, s nimiž čeští občané spolupracovali, za odnož separatistické Strany Kurdských pracujících. Tu řadí k teroristickým iniciativám i Spojené státy americké a Evropská unie.
„Je to sympatické angažmá, včetně jejich mladické naivity,“ uvedl v pořadu Pro a proti na adresu dvou zadržených Čechů europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09 a STAN).
Ten vzpomněl na své vlastní zkušenosti s humanitární pomocí i s pomocí Kurdům. „Když jsme my v Člověku v tísni začínali, byli jsme zrovna tak nezkušení a naivní. Nakonec jsme z toho ale vyrostli.“
Důsledky svých rozhodnutí si ale každý musí nést sám. „Když chce člověk dělat něco dobrého, tak si musí předtím několikrát rozbít držku jako tito dva mladí naivní lidé,“ konstatoval politik.
Novinářka a dokumentaristka Tereza Engelová sdílí částečně Štětinovy sympatie, má ale mnoho výhrad. „Byli dobrodruzi, byli naivní a s naivní představou opakovaně cestovali do syrské Rozhawy.“
„Nebylo to něco, co dělali bez rozmyslu. Veřejně propagovali své úmysly. A pokud člověk něco takového dělá, tak za to musí nést zodpovědnost,“ dodala.
Podle ní zatčení Češi očividně nedomýšleli, co se jim může stát. Novinářka také zpochybnila metody jejich humanitární práce. „Humanitární práce je skutečně práce, a není to něco, co by mohl kdokoli nějak provozovat nazdařbůh. V jejich případě to bylo velmi neorganizované a nepromyšlené.“
„Já nevidím problém v tom, že se někdo rozhodne jít pomoci tomu, jehož ideály jsou mu sympatické, ale je tam také velká zodpovědnost nejen za sebe, ale i za své činy,“ shrnula Tereza Engelová.
Celý rozhovor si můžete přehrát zde.