Europoslanci přijali usnesení, ve kterém vyjádřili znepokojení nad současnou situací v Súdánu, kde dochází k útokům, zabíjení, únosům a zatýkání. Čeští europoslanci Pavel Svoboda (KDU-ČSL) a Jaromír Štětina (TOP 09) do textu prosadili zmínku o českém občanovi Petru Jaškovi, který byl zadržen loni v prosinci a spolu s trojicí Afričanů čelí v Súdánu obvinění z protistátní činnosti. Čeští europoslanci vyzvali k jeho okamžitému propuštění.
„Situace v Súdánu nabývá stále hrozivějších rozměrů. Od začátku roku došlo v Dárfúru k asi třiceti chemickým útokům proti občanské společnosti,“ uvedl italský europoslanec Ignazio Corrao z euroskeptické frakce EFD. „Chceme vyzvat Súdán, aby okamžitě ukončil tyto kruté aktivity a umožnil dodání humanitární pomoci,“ dodal Corrao, který je jedním z autorů nového usnesení o Súdánu. Jak vyjmenovali další europoslanci napříč frakcemi, v zemi dochází k porušování lidských práv, nadměrnému používání síly i zastrašování nevládních organizací a náboženských menšin.
Podle českého poslance Pavla Teličky (ANO), rovněž spoluautora zprávy, nedochází v oblasti Dárfúru od února 2003 k ničemu jinému než k etnickým čistkám a násilí. To si podle OSN vyžádalo již 2,3 milionu vysídlených. „(Prezident) Umar Bašír je válečný zločinec. Evropská unie musí zavést sankce proti těm, kteří porušují práva,“ dodal Telička. Na Bašíra vydal již před několika lety zatykač Mezinárodní trestní soud (ICC), země ho ale zatím nevydala.
„Dovolte mi, abych zdůraznil právo na svobodu náboženského vyznání, a to v souvislosti s českým občanem Petrem Jaškem. Vyzývám zde súdánskou vládu k jeho okamžitému propuštění,“ uvedl následně v rozpravě poslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL).
V rozhovoru s ČTK a Českým rozhlasem řekl, že byl vyzván rodinou a známými Petra Jaška, aby se europarlament v případu začal angažovat. Jak podotkl, v minulosti se Evropský parlament angažoval například v případu súdánské křesťanky Meriam Ishagové, původně odsouzené k trestu smrti za odpadlictví od islámu. Po čtrnácti dnech od přijetí dané rezoluce byla tato žena propuštěna. „Považuji za smysluplné a užitečné zkusit totéž u případu Petra Jaška a jeho tří kolegů,“ uvedl český europoslanec.
Evropská unie má podle něj možnosti, jak o Jaškovo propuštění více usilovat. „Súdánu poskytuje rozvojovou pomoc a už v roce 2013 Evropský parlament doporučoval Evropské radě, aby byla pomoc poskytována tam, kde jsou dodržována lidská práva a svoboda vyznání především,“ dodal.
Servery, které se případu Petra Jaška věnují, tvrdí, že čtveřici hrozí až trest smrti, avšak česká velvyslankyně v Egyptě Veronika Kuchyňová Šmigolová, jejíž úřad má Súdán na starosti, to nepotvrdila. „Důkazy, které proti němu mají, nepovažujeme za průkazné. Jsme přesvědčeni, že z hlediska českých zákonů se (Jašek) nedopustil ničeho nezákonného. I jeho súdánský právník říká, že jeho šance vidí dobře,“ řekla Kuchyňová Šmigolová před pár dny. Proces s českým občanem začal v srpnu, ale byl již několikrát odročen.
Jašek byl podle české diplomacie na misionářské misi. Server Christian Solidarity Worldwide uvedl, že Jašek je obviněn z šíření nepravdivých informací. Stejně jako tři ostatní – Abdulmonem Abdumawla a reverendi Hassan Taour a Kuwa Shamal – je obviněn v sedmi bodech, k nimž patří také činnost proti státu. Jašek odjel do Súdánu pomáhat tamním křesťanům a nebyla to jeho první cesta do rizikové oblasti. V minulosti již pomáhal křesťanům v Nigérii.