MF DNES v průzkumu oslovila všech 21 českých europoslanců. Dva z nich se chystají podpořit uprchlické kvóty. „Dostáváme kvůli tomu výhrůžky,“ říkají.
Jen co Britové rozhodnou, zda setrvají v Evropské unii, přijde na přetřes další strašák europoslanců: jednání o další podobě kvót na přijímání uprchlíků.
V Bruselu by se k němu mohli dostat už příští měsíc. A podle exkluzivního průzkumu MF DNES mezi všemi českými europoslanci půjde znovu o téma, které rozdělí evropský parlament.
Naprostá většina z 21 českých europoslanců je totiž odhodlána kvóty opět odmítnout. Pro jsou pouze dva, Jaromír Štětina a Luděk Niedermayer. „Nejsem pro kvůli tomu, že by se mi kvóty líbily, ale protože bezpečnostní rizika jsou tak velká, že jako Evropa můžeme přežít, jenom když budeme držet pohromadě,“ vysvětluje Štětina. „Rozbíjení jednoty Evropy je přesně to, co by Putin potřeboval,“ tvrdí.
„Je pravda, že někteří kolegové při hlasováních zaznamenali, že čeští europoslanci hlasovali velmi radikálně odlišně od ostatních. Je to vnímáno jako nepochopení solidarity,“ přidává se Niedermayer.
Tito europoslanci za TOP 09 a STAN tvoří výjimku mezi ostatními kluby, které razí jednotnou linii: kvóty nebrat.
„Štípli jsme se na tom ukázkově,“ přiznává Stanislav Polčák, který v Evropském parlamentu hlasoval sice proti kvótám, ale pak podpořil nadřazený soubor opatření, který říkal, že země Evropské unie musí projevit solidaritu.
„Pánové Štětina a Niedermayer jsou přesvědčeni, že je třeba nějaké řešení přijmout. Ale ukazuje se, že kvóty prostě nefungují,“ říká poslední z čtveřice europoslanců TOP 09 a STAN, bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který odmítá jak kvóty, tak „povinnou solidaritu“.
Mezi dalšími českými poslanci v Evropském parlamentu panuje v otázkách migrační krize taková shoda, že často ani nelze rozlišit, za kterou stranu byli zvoleni. Platí pouze to, že lidovci a sociální demokraté jsou opatrnější, ANO, ODS a Svobodní ráznější.
„Řada členských států má na kvóty stejný názor, ale schovávají se za státy visegrádské čtyřky a nedělají si nepřátele. Vidí, že my to s tou naší husitskou naivitou proti všem za ně vybojujeme,“ uvádí vlivný lidovecký europoslanec Pavel Svoboda.
Dva solitéři
Mnohem rozdílněji europoslanci vnímají akceschopnost Unie v době migrační krize. „Evropská unie je tvořena 28 státy, které mají zcela odlišné potřeby a zájmy,“ omlouvá se Miroslav Poche z ČSSD s tím, že nechce Unii lacině kritizovat.
Jeho kolega z klubu Jan Keller, zvolený za ČSSD, se však nerozpakuje. „O žádné akceschopnosti se v tomto případě nedá mluvit,“ tvrdí.
Právě sociolog Keller s bývalým novinářem a spisovatelem Štětinou mezi českými europoslanci platí za solitéry, kteří se svými názory neváhají jít proti svému klubu. A Štětina má pro to vysvětlení. „Všechny partaje tady hrají takovou politiku, protože se bojí, aby byly znovu zvoleny. Já nepotřebuji být znovu zvolen, protože jsem starý člověk,“ dobírá si kolegy třiasedmdesátiletý europoslanec. „Populistická nálada, která u nás je, tlačí na rozhodnutí. Nepřál bych jiným poslancům, aby dostávali takové dopisy jako já: Seš zrádce národa, budeš viset! Ale neusiluji o znovuzvolení, tak se tím nemusím zaobírat,“ tvrdí.
Hrozba z Ukrajiny
Pro kvóty Štětina navíc hlasuje i z jiného důvodu. Z obav, jak se evropské země postaví k Česku, pokud bude samo potřebovat s uprchlíky pomoci. „Na Ukrajině je asi 1,5 milionu lidí, kteří uvnitř země utíkají před válkou. Jestli se tam situace zhorší, tato masa může jít směrem k nám. Co budeme dělat? Budeme křičet o pomoc Němců. A oni mohou říct: Když vy jste nám nepomohli, tak proč bychom měli pomáhat my vám?“ říká.
Obavy s ním sdílejí i někteří odborníci. „Nebezpečí je nižší než u jižních států, protože Ukrajinci svoji zemi nechtějí masově opouštět,“ uvažuje Václav Lídl z Asociace pro mezinárodní otázky. „Ale riziko tady skutečně je. Bezpečnostní situace na Ukrajině se nezlepšuje, objevuje se nedůvěra v pomajdanovský vývoj, konflikt je dlouhodobý,“ varuje. I s těmito obavami však Štětina zůstává v Bruselu v menšině.
***
Jaromír Štětina nestraník za TOP 09 „Proč si u nás myslíme, že máme nějaké zvláštní řešení? To, že Angela Merkelová zabránila krveprolití a pustila sem několik set tisíc uprchlíků, kteří se tlačili na hranici, byl velký státnický čin.“
Anketa Podpoříte kvóty na přijímání uprchlíků? Pavel Svoboda KDU-ČSL Kvóty fungovat nebudou. Mám také právní pochybnosti, zda je možné člověka proti jeho vůli vzít a přemístit do jiného státu. Do teď to nebylo vyřešeno. Miroslav Poche ČSSD Pokud bychom dnes podpořili trvalý přerozdělovací mechanismus, dali bychom tím bianko šek pro podobné krize v budoucnosti a vzdali bychom se možnosti je posuzovat. Jan Keller nestraník za ČSSD Přesvědčoval jsem kolegy, aby naslouchali hlasům zemí V4, nikoli hlasu německé kancléřky, která, podle mého názoru, Evropu těžce a možná nevratně poškozuje. Pavel Telička nestraník za ANO 2011 Nelegální migrace se nesmí vyplácet a byznys převaděčských gangů je třeba rozbít, klidně i silově. Kvóty ale nejsou řešení, byly navrženy bez návaznosti na další kroky. Petr Ježek nestraník za ANO 2011 Unie situaci podcenila, soustředila se na několik stromů a pro ně přehlédla houstnoucí les. Ztratila čas debatami o přerozdělování azylantů a teprve pod tlakem reality přistupuje k systémovým opatřením. Dita Charanzová nestraník za ANO 2011 Na škále od jedné do deseti dávám Evropské unii tři body. Vinu nese z velké části Evropská komise, která nedala jasnou strategii a nenavrhla dlouhodobé řešení.
Anketa Podpoříte kvóty na přijímání uprchlíků? Jiří Maštálka KSČM Povinné kvóty na rozdělení migrantů jsem od samého začátku považoval za nesmyslný, nic neřešící návrh, který měl jen zakrýt bezstarostnost komise. Jan Zahradil ODS Pokud jde o pokusy odebírat členským státům pravomoci a poštvat je proti sobě, je Evropská komise mimořádně efektivní. Žádné skutečné řešení ale nepředstavila. Stanislav Polčák STAN Je třeba, aby i česká vláda vyvinula úsilí k získání dostatečné blokační většiny. A musíme také přijít s nějakým návrhem řešení, jinak kvóty budou schváleny. Petr Mach Svobodní Odpovědně se chová Maďarsko a Makedonie, které postavily ploty. Neodpovědně se chová EU, která plánuje další přerozdělovací plán a znovu zve migranty do Evropy. Luděk Niedermayer nestraník za TOP 09 Preferoval bych, kdyby solidarita byla na základě toho, že země se k ní přihlásí. Bylo by to mnohem lepší než ji zavádět na základě nějakých excelových tabulek. Ale s jiným návrhem zatím nikdo nepřišel. Jiří Pospíšil nestraník za TOP 09 Máme-li zvládnout příliv uprchlíků, není to o tom, že je budeme jako balíky posílat po Evropě, ale že budeme řešit příčinu. Jednotná azylová řízení či kvóty nefungují.