Europoslanci Jaromír Štětina (TOP 09) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) společně s politologem a turkologem Tomášem Laněm byli hosty pořadu Události, komentáře, kde hovořili o situaci v Sýrii a blízkém okolí.
“Sýrie je úplně rozpolcená a dokazuje to, že jsem se tam vůbec dostal,“ řekl v úvodu pořadu Štětina, který navštívil Rodžavu, která je považována za syrský Kurdistán. “Sýrie je určena k rozpadu kvůli tomu, že tam působí velmoci. A to proti sobě, i když se snaží budit zdání, že bojují za stejnou věc,“ dodal Štětina, podle kterého chtějí hlavně Kurdové v tamní oblasti přežít, aby je nepotkal stejný osud jako irácké jezídy.
“Rusové, kteří působí v Sýrii od roku 2010, se nikdy netajili tím, že bojovali na straně Asada. A Spojené státy na druhé straně pomáhaly té tzv. umírněné opozici,“ komentoval situaci v Sýrii Zdechovský, podle kterého je čerstvé schválení speciální jednotky USA do Sýrie velmi obecná situace. “Nikde není psáno, jestli budou pouze cvičit vojáky nebo se i zapojí do operace. A navíc víme, že dřívější mnohé letecké akce na IS nebyly úspěšné, a to protože chyběla hlavně ta pozemní podpora,“ vysvětlil v televizi lidovecký europoslanec.
Podle Štětiny jsou v Sýrii momentálně tři velmoci – Turecko, Rusko a USA, které tam sledují své ekonomické zájmy. “Podivné je působení ruské iniciativy,“ prohlásil Štětina, který je přesvědčen, že ruský zákrok není kvůli zničení IS, ale kvůli podpoře Asada, který kdyby padl, Rusko ztratí hromadu peněz.
Štětina: Když jde o Kurdy, Turecko s IS spolupracuje
“Bez zapojení Ruska, které má v oblasti své lidi a agenty, není možné, aby v Sýrii zavládl mír,“ řekl dále Zdechovský, který připomněl, že má Rusko díky Sýrii přístup ke Středozemnímu moři a navíc je to dlouhodobý obchodní partner Sýrie.
“Dovolím si zásadně nesouhlasit,“ zareagoval ihned Štětina, podle kterého jsou Kurdové schopni postavit až dvacetitisícovou armádu, ale potřebují větší podporu vzdušné aliance. “Ta aliance je schopna IS efektivně zničit nebo velmi silně oslabit,“ poznamenal dále Štětina, který následně popsal, že Kurdové mají problém i s Tureckem, jež je dlouhodobým nepřítelem. “Když byla zničena Kobaň, bylo to z turecké strany. A když IS prchá, tak přes turecko-syrskou hranici,“ vysvětlil.
“Sýrie je ve volbách důležitá, pokud jde o Kurdy,“ uvedl v pořadu Laně, podle kterého ale jinak Sýrie důležitá není. Problémem by podle něj ale bylo vytvoření kurdského státu. “Kurdská strana ADP není žádnou separatistickou stranou, ale je to svobodomyslná strana, která se těší většímu příklonu,“ popsal Laně, jak to vypadá v Turecku před blížícími se volbami. “Na jedné straně je tu Erdogan a jeho AKP a pak je tu opozice, kterou tvoří podnikatelé, obchodníci, intelektuálové a studenti,“ vysvětlil turkolog, podle kterého s tím, jak se zvyšuje vzdělanost, se zároveň snižuje podpora AKP.
“S diktátory se nejedná. Sice jsou tu názory o tom, že ano, i z těch nejvyšších míst, ale je nutné přimět Turecko k tomu, aby v těch konfliktech v Sýrii zachovalo přísnou neutralitu,“ řekl na závěr k vyřešení situace v Sýrii Štětina, podle kterého bychom měli zvážit, jestli má kvůli jednomu malému spojenectví (s Tureckem v rámci NATO, pozn. red) být ohrožen možný konec konfliktu.