Europoslanci TOP 09 kývli na kvóty: Jsme málo solidární a vláda podlézá voličům

EuroZprávy.cz
11. září 2015, autor: Martina Učňová

Praha – Europoslanci schválili na plenárním zasedání ve Štrasburku společné usnesení podporující plány Evropské komise na řešení uprchlické krize a kvót na přerozdělování uprchlíků. Pro hlasovalo 498, proti bylo 158 europoslanců. Z Čechů byli pro jen tři – Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák a Jaromír Štětina (všichni TOP 09). Čekali jsme, že Česko zareaguje a uprchlíky přijme dobrovolně, shodují se.

„Spolu s téměř pěti stovkami demokraticky zvolených zástupců evropských voličů jsem hlasoval pro navržené doporučení Radě ohledně dočasného přerozdělení uprchíků z Itálie a Řecka. Čekal jsem dlouho, že naše vláda přijme uprchlíky dobrovolně. Neudělala to, vedena vidinou hlasů ve volbách. Ukazovat takto očividně a okázale neochotu k jakémukoli náznaku solidarity v rámci EU v době takto složité geopolitické situace, kdy Evropa musí stát při sobě je velkým hazardem,“ vysvětloval svůj krok na Facebooku Štětina.

Vláda podle něj dala očividně přednost volebním preferencím namísto prostého projevení lidskosti k uprchlíkům. „Jsou to totiž uprchlíci, lidé kteří utíkají před válkou, o kterých je tu řeč, nikoli ekonomičtí migranti. Jen pro upřesnění připomínám, že EP v tomto případě nespolurozhoduje, ale dává Radě pouze své stanovisko, které pro Radu, tedy členské státy, není závazné,“ dodal europoslanec.

Podobný názor má i jeho kolega Luděk Niedermayer. „Přinejmenším v Čechách to vypadá, že slovo KVÓTA je extrémně toxické. Dle toho se chovají i ti, kteří jinak potřebě řešit problém společně rozumí. Je to škoda. Systém povinných kvót nepovažuji za nejlepší, i když na rozdíl od řady politiků myslím, že ho lze nastavit tak, aby byl funkční. I uprchlíci totiž musí respektovat pravidla hry. Lepší by byla dohoda členských zemí jak férově společně problém řešit. Minulé měsíce bohužel prokázaly, že země nejsou této dohody schopny,“ uvedl k hlasování na svém profilu europoslanec.

I proto prý pro kvóty zvedl ruku. Druhým důvodem pak byl fakt, že podle něj neexistuje ani náznak jiného řešení a odmítnutí plánu Komise by prý vedlo k eskalaci současné krize. „Čeští Europoslanci byli jednoznačně nejvíce proti tomuto návrhu (podílem hlasů proti a zdržení se). Je zvláštní, že vidíme Evropské potíže a způsoby řešení tak výrazně odlišně než ostatní,“ uvedl politik.

„Jistě si mnoho z vás řekne, že příště prostě do parlamentu někoho, jako jsem já, nepošlete, neboť s klauny, kteří tam pobíhají v maskách či fotbalovými křiklouny od pana Farage je více legrace a jistě nebudou otravovat s tím, že v unii je naše budoucnost a holt sem tam pro to i něco musíme dělat,“ uvědomuje si nálady v Česku Niedermayer.

S oběma exposlanci ostře nesouhlasí například předseda Svobodných Petr Mach. Ten ihned po hlasování prohlásil: „Přišel čas vystoupit z EU!“. Tento návrh podle ně de facto ruší dříve dohodnutý systém odpovědnosti první bezpečné země, odebírá pravomoci v oblasti azylové politiky jednotlivým členským zemím a v důsledku legalizuje protiprávní překračování hranic.

„Ve skutečnosti tak vynucováním ‚solidarity‘ popírá princip subsidiarity, na kterém by měla být EU podle svých zakládajících dokumentů založena. Návrh zároveň nerespektuje kulturní odlišnosti jednotlivých zemí EU. Navíc by některé členské státy nutil, aby se staraly o uprchlíky, kteří ani o život v těchto zemích nestojí. Jakmile dostanou povolení k pobytu, stejně utečou do jiné země EU za jejich pro-imigračními pobídkami nebo lépe placenou prací,“ uvedli Svobodní v prohlášení.