Rusko odpovědělo na evropské sankce a sestavilo seznam devětaosmdesáti nežádoucích osob, které nesmí překročit jeho hranice. Na černé listině figuruje i čtveřice Čechů. Tři jsou spojeni s TOP 09, jde o předsedu strany Karla Schwarzenberga, místopředsedu Marka Ženíška a Jaromíra Štětinu, který byl za stranu zvolen do europarlamentu. Tuzemskou skupinu uzavírá Štefan Füle, bývalý eurokomisař, který měl na starosti rozšiřování unie o nové členy.
Ti, kteří dostali zákaz vyrazit do Ruska, zařazení na seznam chápou jako ocenění, že mají na zahraniční politiku jasný názor. „Považuji to za čest. Jsem v dobré společnosti a nemohu se za to stydět,“ reagoval Schwarzenberg. On i Ženíšek byli například zastánci toho, aby Česko dodávalo zbraně na Ukrajinu, vedle toho je Ženíšek i členem parlamentní delegace mezinárodní organizace OBSE.
Štětina osobně vyrazil na Majdan, když krize na Ukrajině propukla, pomáhal například ošetřovat raněné. V Rusku je známý už déle, protože v 90. letech pracoval jako válečný reportér z oblasti bývalého Sovětského svazu. „Jsem ve společnosti vzácných a statečných lidí,“ říká.
Füle domlouval z titulu své tehdejší funkce s Ukrajinou podpis asociační dohody – kvůli tomu, že se ratifikace odložila, nepokoje na Majdanu začaly. A na veřejných debatách po svém návratu z Bruselu se zkušený diplomat vyjadřoval na Putinovu adresu kriticky. „Rusko se dostalo pod vládu tvrdé ruky, která se obrátila směrem k autoritářskému režimu, jak ho známe dnes, se všemi omezeními základních lidských práv, ale i právního státu,“ uvedl na únorové diskusi v Evropském domě v Praze.
Méně potěšená než čtveřice nežádoucích osob je česká vláda i představitelé Evropské unie. Během víkendu se ozvali s tím, že seznam nevychází z mezinárodního práva a vůbec není jasné, podle jakého klíče byl sestaven. „Jde o jednostranný krok ruské strany, kterému nerozumíme a nevidíme pro něj opodstatnění. Odporuje dobré diplomatické praxi,“ komentoval ruskou akci premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česko bude stejně jako další státy žádat vysvětlení, ale nic dalšího nechce podnikat na vlastní pěst. „Postup budeme koordinovat s unijními partnery,“ dodal v tiskovém prohlášení premiér.
Na ruském seznamu není žádný úřadující ministr, premiér nebo prezident. Jedná se o diplomaty, občanské aktivisty nebo poslance. Nejčastější národnost, která nově nesmí cestovat do Ruska, je polská, zástupci sousední země se na seznamu objevují osmnáctkrát.
Podle nejmenovaného ruského diplomata, kterého cituje agentura TASS, jde o odpověď na evropskou sankční kampaň. To, že Moskva Bruselu poskytla svůj seznam, je podle něj projevem důvěry, protože původně si měli evropští politici zjistit na konzulátech, jestli je do Ruska pustí. „Jedna věc ale není jasná. Chtěli naši evropští kolegové seznam kvůli tomu, aby zmírnili potíže možných ‚nechtěných osob‘, nebo aby zinscenovali další politickou show?“ dodal diplomat s tím, že nechápe, proč se seznam dostal na veřejnost.
KOLIK LIDÍ MAJÍ ZEMĚ EU
NA RUSKÉM SEZNAMU
Polsko 18
Velká Británie 9
Švédsko, Estonsko 8
Německo, Litva 7
Rumunsko, Lotyšsko 5
Česko, Dánsko, Francie 4
Nizozemsko 3
Belgie, Španělsko 2
Bulharsko, Finsko, Řecko 1
89 osob je na seznamu lidí, kteří mají zákaz cestovat do Ruska. Nejvíc je jich z Polska.
Považuji to za čest. Když jsem se podíval na ostatní jména, zjistil jsem, že jsem ve velice slušném klubu. Karel Schwarzenberg předseda TOP 09