Senátoři schválili zprávu, podle které je KSČM protiústavní

Senát

Senát

Praha – Senátoři schválili zprávu dočasné komise, která měla posoudit ústavnost KSČM. Pro její schválení hlasovalo 30 ze 38 přítomných senátorů. Dva komunističtí byli proti. Sociální demokraté se hlasování zdrželi, stejně tak i dva občanští demokraté. Dočasná komise měla posoudit ústavnost KSČM a našla 76 pochybení a indicií, které podle ní vypovídají o porušení ústavy a porušení zákona o politických stranách. Celá zpráva má několik stovek stran.

Zprávu teď senátoři postoupí vládě, která by se jí měla zabývat během několika týdnů a pokud uzná za vhodné, měla by ji předat Nejvyššímu správnímu soudu. Ten jediný může rozsoudit, jestli je KSČM opravdu protiústavní, a případně ji zakázat.

Podle senátorů Martina Mejstříka i Jaromíra Štětiny je jedním z nejdůležitějších pochybení strany to, že nepopírá násilí, mluví o revoluci jako dosažení převratu a hlásí se k učení Marxe a Lenina. Z toho podle obou senátorů vyplývá, že se KSČM nevyrovnala s minulostí, což odporuje zákonu o politických stranách. KSČM je navíc stále organizační složkou bývalé KSČ, přestože tato strana byla zákonem o protiprávnosti komunistického režimu označena za zločinnou.

Eduard Matykiewicz

Senátor za KSČM Eduard Matykiewicz

Senátor za KSČM Eduard Matykiewicz zdůraznil, že texty, ze kterých senátoři vycházely, byly vytržené z kontextu a že strana dávno násilí a násilné převzetí moci popřela a odmítá ho. „Revoluce je také změna a může probíhat jinou formou, a ne násilnou. My přece jasně prohlašujeme, že odmítáme jakékoliv násilí, že by se měl stát převrat,“ řekl ČT Matykiewicz. Komunisté existenci komise od počátku odmítali a vyslovovali domněnku, že nebude objektivní.Podle politologů udělal Štětina dobře, když se zaměřil na sbírání konkrétních výroků představitelů této strany. Kvůli současným sporům ve stranách ale zatím případ u soudu pravděpodobně neskončí. Podle politologa Jana Kubáčka budou všichni spíše opatrní, aby si komunistickou stranu nezablokovali pro další jednání. 

Mejstřík o úspěchu pochybuje. Někteří soudci byli před listopadem v KSČ

Martin Mejstřík

Senátor Martin Mejstřík

Člen komise Martin Mejstřík (za Cestu změny) zapochyboval o tom, zda návrh u NSS uspěje. „I kdyby se česká vláda rozhodla, že vyslyší náš návrh a podala Nejvyššímu správnímu soudu žádost o rozpuštění KSČM, narazíme na českou justici,“ uvedl Mejstřík. Podle něj je mezi soudci stále přinejmenším 30 procent soudců, kteří byli členy předlistopadové KSČ. Nynější KSČM je podle Mejstříka „minimálně personálně, určitě ideologicky“ provázána s bývalou KSČ.Všechny informace komise získala z veřejných zdrojů, ne z tajných archivů. Zdrojem pro senátory byl Ústav pro studium totalitních režimů nebo Konfederace politických vězňů, ale také orgány komunistické strany.