Křesla v pohybu

VLÁDNÍ TURBULENCE

Lidovci nahradili Helenu Třeštíkovou, horko je kolem Jiřího Čunka

Přestože měl Mirek Topolánek na vytvoření svého týmu dlouhých sedm měsíců, kabinet se mu necelý týden po získání důvěry ve sněmovně začal hroutit. Ministryně kultury Helena Třeštíková, nominovaná KDU-ČSL, rezignovala minulou středu kvůli tlakům na obsazení postu svého náměstka a nahradil ji senátor Václav Jehlička. Korupční kauza zase kýve křeslem prvního vicepremiéra, ministra pro místní rozvoj a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Ten odstoupit nechce, ale na žádost policie jej imunitní výbor Senátu doporučil vydat k trestnímu stíhání. I za něj už lidovci na základě informací týdeníku EURO chystají eventuální náhradu na ministerském postu. Resort místního rozvoje by podle dobře informovaného zdroje mohl převzít Libor Ambrozek.
V prvním případě hrají roli zřejmě politické dohody koalice s bývalými poslanci za ČSSD Milošem Melčákem a Michalem Pohankou, druhá záležitost má v pozadí pnutí v KDU-ČSL. Obojí však ohrožuje samu existenci vlády.
Formánek, Dostálová a knihovna. „Nechci nikoho poškodit, ale hodlám dostát svým slovům,“ navázala Třeštíková minulou středu na své varování z předchozího týdne, že bude-li pokračovat snaha vnutit jí za náměstka lobbistu Františka Formánka, odstoupí. Nestraník Formánek měl jako bývalý první náměstek exministra Vítězslava Jandáka úzké vztahy k ČSSD a údajně i k „přeběhlým“ poslancům Melčákovi a Pohankovi. Právě on prý zprostředkoval jejich podporu pravozelené vládě Mirka Topolánka a návrat na ministerstvo by mohla být „odměna“. Ve hře má být podle zdroje týdeníku EURO i dotace na Národní knihovnu a z ní plynoucí provize. Poradce Třeštíkové Milan Řepka sdělil, že premiér sice osobně na ni po jejím prvním ohrazení přestal naléhat, jenže Formánka prý dál prosazovali jiní lidé. Čunek pro Český rozhlas řekl, že s ministryní jednaly „osoby z aparátu“, zdroje blízké ODS upřesnily, že prý šlo o Topolánkovu poradkyni a exposlankyni Kateřinu Dostálovou. Jenže ta přestala brát telefon a vládní mluvčí Martin Schmarcz zásah kohokoli z blízkosti úřadu vlády kategoricky vyloučil.
Ústupek měl dle Řepky spočívat tom, že předmětem nátlaku už nebyl post prvního z náměstků, ale jen „řadový“ náměstek, eventuálně jeho asistent. Třeštíková nic neupřesnila. „Toto je vše, co mohu nyní k celé věci sdělit, a proto už nechci a nebudu svou rezignaci více mediálně komentovat,“ uzavřela minulé úterý svou krátkou exkurzi do politiky. Ihned po oznámení rezignace přestala komunikovat s médii.
Jehlička znal náměstka. Zaskočení lidovci tápali, koho dát na její místo. Uvažovali o šéfce poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaele Šojdrové, o exministru kultury Jaromíru Talířovi, dokonce i o architektu Davidu Vávrovi. Novým ministrem se však nakonec stal senátor Václav Jehlička (tím je od roku 1996, členem KDU-ČSL od roku 2005), předseda kulturního výboru horní komory Parlamentu a někdejší starosta Telče. Zvítězila kombinace populární osobnost plus zkušený politik, ale zřejmě nejen to. Přestože si Jehlička ještě před nominací vymínil právo veta při výběru ministerských náměstků, proti Formánkovi nic nenamítá. „To je příliš těsná otázka. S panem Formánkem jsem se znal jako s prvním náměstkem ministra Jandáka, protože jsem s ním služebně jednal coby předseda kulturního výboru Senátu,“ odpověděl Jehlička na dotaz týdeníku EURO, zda by měl něco proti Formánkově nástupu na ministerstvo. Spory prý mezi nimi nikdy nebyly a jednání dle něj byla vždy korektní. Navíc stejně jako někdejší Jandákovo vedení resortu chce nový ministr klást důraz na péči o památky (viz rozhovor), což může hrát roli třeba při očekávaném narovnání vztahů mezi státem a církvemi.
Kam zmizely dva tisíce? Větší ostuda než s odchodem sympatické a důvěryhodné ministryně Třeštíkové hrozí lidovcům kvůli bobtnající korupční kauze předsedy Jiřího Čunka. Policie má v rukou důkazy, že vsetínská realitní firma H&B REAL 11. února 2002 vybrala ze svého účtu 499 tisíc korun a Čunek coby tehdejší starosta Vsetína o tři dny později vložil na svůj účet 497 tisíc korun. Čunkova bývalá sekretářka Marcela Urbanová navíc podala svědectví, že šlo údajně o úplatek za prodej 51 procent podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Realitka v té době totiž čile spolupracovala s radnicí, mimo jiné na privatizaci 650 bytů po zkrachovalé zbrojovce.
Čunek zatím přesvědčivě nevysvětlil původ ukládaných peněz. Novinářům sice tvrdí, že šlo o rodinné úspory, ale do policejního protokolu dříve prohlásil, že si na původ částky přesně nevzpomíná. Zatímco šéf ČSSD Jiří Paroubek vyzývá Čunka k rezignaci a připomíná, že jeho podřízení opouštěli posty při pouhém podezření ze „šibalství“, Čunek demisi nepřipouští. Centrální i regionální špičky KDU-ČSL (i ODS a zelení) jej zatím veřejně hájí a podobnost s kauzou Gross odmítají. Ve straně však zřejmě pod pokličkou zuří staré spory „kalouskovců“ a „svobodovců“.
Metody protivníků. „Padla i otázka na pana Čunka, jestli ví o některých politických silách, které by za tím mohly stát,“ zaznělo podle senátora Jaromíra Štětiny (Strana zelených) minulou středu během jednání imunitního výboru Senátu, kde šlo o Čunkovo vydání. Čtyřem z jedenácti členů výboru totiž vadilo, že celá kauza je evidentně načasovaná a její etapy souvisejí s Čunkovým zvolením do čela KDU-ČSL a s hlasováním o důvěře vládě. „A on velice noblesně řekl: ‚Nemohu používat stejné metody jako moji protivníci.‘ A nikoho nejmenoval,“ parafrázoval Štětina Čunkovu odpověď. Naznačil, že načasování mohlo nastat „třeba na úrovni plukovníků policie v Ostravě“ a že politické animozity existují i na okresních a krajských úrovních. „Tam by bylo třeba pátrat,“ dodal senátor, který ve výboru hlasoval proti vydání Čunka. Přesto výbor Čunka po dvouhodinové debatě vydal. Čunek o to prý i sám žádal, což předáci KDU-ČSL vyzvedávají.
Velký třesk. Je ale pravda, že dosavadní Čunkovo působení v čele lidovců vzbuzuje pocit, jako by předsedu cosi drželo při zdi. Na prosincovém sjezdu v Brně mluvil o nutnosti vyměnit partajní aparát, což se nestalo. Svého odpůrce Miroslava Kalouska Čunek vyslal na vysněný post ministra financí a Kalouskův spojenec Jan Kasal zůstává místopředsedou sněmovny, ačkoli si „čunkovci“ už v prosinci vyjednali podporu ODS při jeho odvolání. Ještě před sjezdem přitom jeden ze členů vedení strany předpověděl, že Čunek může mít při volbě předsedy nečekaný konkrétní problém. Nešlo ale o známý konflikt, kdy hejtman Stanislav Juránek obvinil Jana Kasala a poslance Ladislava Šustra, že se jej spolu se šéfem Sazky Alešem Hušákem měli údajně pokusit zlikvidovat. Podle některých příznivců Čunka prý v Brně hrozilo, že po nerozhodném prvním kole předsednické volby by už tehdy následoval „velký třesk“, který by vycházející lidoveckou hvězdu zničil. Zdála se to být jen spekulace. Ale co když „velký třesk“ přichází až teď?

Za Čunka může ve vládě zaskočit Ambrozek

Foto popis| EJHLE, ČLOVĚK. Imunitní výbor Senátu minulou středu doporučil vydat Jiřího Čunka k trestnímu stíhání.
Foto autor| FOTO: ČTK, Jan Rasch

O autorovi| JAN ŠTĚTKA (jan.stetka@euro.cz)