moderátor
——————–
Pro podezření z korupce bude trestně stíhán vicepremiér, předseda KDU-ČSL a senátor Jiří Čunek. Senát ho dnes těsnou většinou hlasů zbavil imunity, aby se prošetřilo, zda před pěti lety ještě jako vsetínský starosta přijal půlmilionový úplatek. Pro jeho vydání bylo osmatřicet ze sedmadvaceti přítomných senátorů, proti hlasovalo dvacet šest členů horní komory parlamentu. To, že byl Senát v této věci názorově rozpolcen i uvnitř politických kruhů, potvrdil redaktorce Miladě Richterové jeho předseda Přemysl Sobotka z ODS.
Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/
——————–
Jasně ukazuje ta těsnost toho výsledku tu náladu diskuse i polohu jednotlivých senátorů. V této chvíli pan senátor Čunek pevně věřím, že obhájí tu pozici u soudu, takže prokáže, že je nevinný. Podle mého názoru je tam hodně rozporných věcí a v každém případě by se neměl vzdávat své politické role.
Milada RICHTEROVÁ, redaktorka
——————–
Sobotkův stranický kolega v Senátu Jaroslav Kubera byl naopak proti vydání Jiřího Čunka k trestnímu stíhání. Kvůli tomu, aby se tak mohli senátoři podle něj svobodně rozhodnout, navrhl tajné hlasování, které ale neprošlo.
Jaroslav KUBERA, senátor /ODS/
——————–
Znamená to nikoliv konec čunkiády, ale právě začátek další aféry, protože nepochybně bude donucen odstoupit, ale místo už mu nikdo držet nebude a tak dále a jeho očištění se možná už nedožijeme, protože minulé případy Vladimíra Železného a Alexandra Nováka ukazují, že to není tak snadné se očistit, protože to trvá tak dlouho, že to musí vydržet aspoň dvoje volby, protože ve volbách se to vždycky používá jako silný argument. A já to mohu argumentovat, každé volby se objeví Alexandr Novák v místních novinách, že zase je nová fakta, nová fakta žádná nejsou a soud se nekoná. Já jsem zásadně proti vydání, a to přesto, že jsem spoluautorem návrhu o úplném zrušení imunity, protože ten nás zbaví té odpovědnosti. Já nemám rád hony na čarodějnice obecně už od té doby, co jsem viděl onen film Kladivo na čarodějnice. Mně se tento způsob nelíbí a mimochodem nepřispívá ke kultivaci právního prostředí v České republice.
Milada RICHTEROVÁ, redaktorka
——————–
Po více než dvouhodinové debatě předcházející hlasování vyjádřil své obavy právě ze zpolitizování této kauzy i senátor Jaromír Štětina.
Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
A odehrává se v době byzantizace naší politiky. Dneska prakticky je běžnou součástí politického boje mít na někoho kompromat, vytáhnout na něho trestní oznámení a dát mu ránu pod pás pomluvou. A jestliže my Čunka vydáme, tak otvíráme stavidla tohoto politického podsvětí.
Milada RICHTEROVÁ, redaktorka
——————–
Přesto ale většina senátorů vydání vicepremiéra, šéfa lidovců a svého kolegy Čunka k trestnímu stíhání podpořila. Kvůli řadě nejasností byl pro i senátor za ČSSD Milan Štěch.
Milan ŠTĚCH, senátor /ČSSD/
——————–
Protože za prvé i pan Čunek prohlašoval, že chce být vydán. Myslím si, když vydán nebude a bude stíhání ukončeno, takže na něm zůstane určitý šrám, který ho bude v politice v budoucnu poškozovat. Musím ale říci, že v posledních hodinách se mi zdá, že to začíná dostávat nějakou komediální podobu, protože jsem obdržel od právní zástupkyně pana Čunka vyjádření, kde nás žádá, abysme nehlasovali pro vydání, přitom pan Čunek prohlašoval, že chce, aby byl vydán. Takže to je určitý rozpor. Já si myslím, že právní zástupce musí jednat v souladu s přáním svého klienta, to znamená, pana Čunka. A tady ten rozpor mi přijde, že je nějaký podivný. A buďto je komedií, nebo je to nejistota na straně pana Čunka. Takže já v každém případě jsem proto, ať je to vyšetřeno jako každý jiný občanský případ.
Milada RICHTEROVÁ, redaktorka
——————–
Že jde o komplikovanou kauzu, zdůraznila také předsedkyně senátního Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová.
Soňa PAUKRTOVÁ, senátorka /Klub otevřené demokracie/
——————–
Imunita je v podstatě ochrana jednání parlamentu jako celku, to znamená, i Senátu. Takže ta otázka nezní tak, jestli pan kolega spáchal či nespáchal, ale zdali to trestní stíhání ohrožuje jednání Senátu, to je podstata problému. Tady musím říct, že na rozdíl od jiných kauz, které jsme projednávali, se může zdát, že tady je nějaký typ politického ovlivnění, poněvadž není určitě náhodou, že je kauza vytažena tři dny předtím, než jedná Poslanecká sněmovna o důvěře vládě. Proto je to komplikované. Nicméně já si spíše myslím, že budu pro vydání. Já si ještě poslechnu celou tu debatu, protože nemám dojem, že by to souviselo s výkonem funkce senátora.
Milada RICHTEROVÁ, redaktorka
——————–
I ona se pak přiklonila ke zbavení Čunka senátní imunity. Pro byl i šéf lidoveckých senátorů Adolf Jílek, i když připustil, že většina jejich klubů tak jednoznačný názor v poslední době neměla.
Adolf JÍLEK, senátor /KDU-ČSL/
——————–
Teď za těch čtrnáct dní všichni si uvědomili, že je to čím dál víc politické a ten názor se překlápí na druhou stranu. Někteří, kteří jaksi tvrdíme celou dobu, že imunita takhle je nemravná, že potřebuje odstranit a abychom mu mohli umožnit se očistit, budeme hlasovat pro vydání, ale větší část klubu říká, že je to zcela politický.
Milada RICHTEROVÁ, redaktorka
——————–
Sám vicepremiér a předseda KDU-ČSL, senátor Jiří Čunek obvinění a podezření z někdejšího přijetí půlmilionového úplatku popírá a odmítá. O své vydání dříve požádal, dnes ale tuto žádost nezopakoval. Senátorům nabídl dokumenty, které podle něj dokládají původ jeho peněz a dokazují, že k přijetí údajného úplatku nebyl žádný důvod. Už dříve řekl, že případ pokládá za sehranou partii, z níž prý čiší záměr připravit ho o funkce. K rezignaci ho už vyzvala i ČSSD, Čunek ale ze svých funkcí odstoupit nehodlá. Rozhodnutí Senátu ale respektuje.
Jiří ČUNEK, místopředseda vlády, senátor, předseda strany /KDU-ČSL/
——————–
To je v pořádku. Když to vyšetřování bude probíhat skutečně standardně a já jsem přesvědčen, že všechny ty důkazy, které mám, tak svědčí jednoznačně o mé nevině.
moderátor
——————–
Tolik souhrn z jednání senátorů o vydání Jiřího Čunka k trestnímu stíhání, který připravila redaktorka Rádia Česko Milada Richterová. I tuto kauzu chtěli dnes zařadit na mimořádnou schůzi sněmovny sociální demokraté a komunisté. Její program ale před chvílí nepodpořili poslanci vládních stran, a tak se mimořádné zasedání nekonalo.